Copa Del Rey: Τα... χρειάστηκαν Μπαρτσελόνα και Ρεάλ, αποκλεισμός «σοκ» για τη Θέλτα - iefimerida.gr

Δύσκολη πρόκριση για τη Μπαρτσελόνα στην έδρα της Λιναρές
Δύσκολη πρόκριση για τη Μπαρτσελόνα στην έδρα της Λιναρές, Φωτογραφία: fcbarcelona.com

Μόνο η Μπέτις «καθάρισε» εύκολα από τις ομάδες της La Liga στο δεύτερο «πιάτο» της φάσης των «32» του Κυπέλλου Ισπανίας.

Την ίδια ώρα, Μπαρτσελόνα και Ρεάλ τα... χρειάστηκαν στις έδρες των Λινάρες και Αλκογιάνο, αλλά έφτασαν τελικά στις προκρίσεις, επικρατώντας με 2-1 και 3-1 αντίστοιχα.

«Θύμα» έκπληξης έπεσε η Θέλτα, που ηττήθηκε στις Βαλεαρίδες Νήσους από την Ατλέτικο Μπαλεαρές με 2-1 κι αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Copa del Rey.

Λιναρές-Μπαρτσελόνα 1-2

Στο Λιναρές, η «χτυπημένη» από τον κορωνοϊό και τις πολλές απουσίες Μπαρτσελόνα τα βρήκε... σκούρα κόντρα στην τοπική ομάδα, η οποία πήρε «κεφάλι» στο σκορ από το 18' με τον Ούγκο Ντίαζ. Η είσοδος του (υπ' ατμόν) Ουσμάν Ντεμπελέ ωστόσο, αποδείχθηκε ευεργετική για τους «μπλαουγκράνα», οι οποίοι με ένα γκολ του Γάλλου κι ένα του Γιούτγκλα (63' και 69' αντίστοιχα) «γύρισαν» εντέλει το ματς και πήραν την πρόκριση με νίκη 2-1.

Λεγανές-Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-3

Δύσκολη νίκη-πρόκριση με 3-2 σημείωσε η Σοσιεδάδ στη Λεγανές χάρις στα δύο γκολ του Ογιαρθάμπαλ (το ένα, νικητήριο στο 74ο λεπτό), ενώ η Μπέτις έκανε... περίπατο στη έδρα της Βαγιαδολίδ με 3-0, επιβεβαιώνοντας πως είναι μία απ' τις καλύτερες ομάδες της εφετινής La Liga.

Ατλέτικο Μπαλεαρές-Θέλτα 2-1

Η Ατλέτικο Μπαλεαρές με δύο γκολ του Μανουέλ Μαρτίνες (17' και 76') πέταξε εκτός Κυπέλλου τη Θέλτα που ισοφάρισε προσωρινά με τον Μέντες στο 67', ενώ η Βαλένθια επικράτησε με 2-1 στην έδρα της Καρταχένα, χάρις σε... buzzer beater τέρμα του Τσερίσεφ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αλκογιάνο-Ρεάλ Μαδρίτης 1-3

Τέλος, στο «Estadio El Collao» η Ρεάλ Μαδρίτης συνάντησε δυσκολίες κόντρα στην Αλκογιάνο, αλλά προκρίθηκε στους «16» του Copa del Rey. Ο Μιλιτάο έδωσε προβάδισμα στη «βασίλισσα» στο 39', όμως οι γηπεδούχοι ισοφάσισαν στο 66' με τον Βέγα. Και χρειάστηκε να «μιλήσει» στο τελευταίο τέταρτο η ποιότητα των Ασένσιο (77') και Ίσκο (79') για να πάρουν οι Μαδριλένοι το διπλό και την πρόκριση.