Conference League: Στον τελικό η Γουέστ Χαμ, νίκησε ξανά την Άλκμααρ -Με Φιορεντίνα που απέκλεισε τη Βασιλεία - iefimerida.gr

Η Γουέστ Χαμ προκρίθηκε στον τελικό του Conference League με δύο νίκες επί της Άλκμααρ / Φωτογραφία: AP Photo-Peter Dejong

Η Γουέστ Χαμ και η Φιορεντίνα είναι οι ομάδες που θα αναμετρηθούν για τον τίτλο του Conference League 2022-23, καθώς απέκλεισαν στα ημιτελικά Άλκμααρ και Βασιλεία, αντίστοιχα.

Τα «σφυριά» ζευγάρωσαν τις νίκες τους κόντρα στην ολλανδική ομάδα των των Βαγγέλη Παυλίδη και Παντελή Χατζηδιάκου, για να προκριθούν στο παιχνίδι που θα κρίνει τον τίτλο με συνολικό σκορ 3-1. Αντίθετα, οι «βιόλα» χρειάστηκαν την παράταση για να καταβάλουν αντίσταση των Ελβετών, εκεί όπου με... buzzer beater νίκησαν 3-1 και με συνολικό σκορ 4-3.

Το καταληκτικό παιχνίδι της τρέχουσας διοργάνωσης, το οποίο θα δώσει παράλληλα το «εισιτήριο» για το Europa League της ερχόμενης σεζόν, θα διεξαχθεί στις 7 Ιουνίου, στην «Eden Arena» της Πράγας.

Conference League: Η Γουέστ Χαμ κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Άλκμααρ με δύο νίκες

Στο ματς της βραδιάς που κρίθηκε στην κανονική διάρκεια, η Γουέστ Χαμ επέλεξε να παίξει σχεδόν σε όλο το ματς πίσω από την μπάλα για να υπερασπιστεί το ισχνό προβάδισμα που είχε από τον πρώτο αγώνα στο Λονδίνο (2-1), κράτησε την Αλκμάαρ στο «μηδέν» και με ένα υπέροχο γκολ του Φορνάλς στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, νίκησε με 1-0 και στην Ολλανδία.

Οι παίκτες της ομάδας του ανατολικού Λονδίνου ήταν πολύ προσεκτικοί σε όλο τον αγώνα. Δεν πήραν ρίσκα μπροστά από την άμυνά τους και αφού απορρόφησαν την πίεση που τους άσκησαν οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο, «χτύπησαν» στις καθυστερήσεις και προκρίθηκαν με πανηγυρικό τρόπο στον μεγάλο τελικό. Αφήνοντας με την πικρή γεύση του αποκλεισμού τους Ολλανδούς και τους δύο Έλληνες διεθνείς, που έκαναν μία σπουδαία πορεία, αλλά δεν τα κατάφεραν να φτάσουν ως το τέλος της διαδρομής…

Conference League: Τρίτη ιταλική ομάδα στους τρεις ευρωπαϊκούς τελικούς της σεζόν

Η Φλωρεντία πανηγυρίζει την επιστροφή της ομάδας σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης, για πρώτη φορά μετά από 62 χρόνια και την παρουσία της στα καταληκτικά παιχνίδια του Κυπέλλου Κυπελλούχων του 1961, όπου είχε νικήσει τους Ρέιντζερς δύο φορές (2-0 και 2-1).

Οι «βιόλα» κατάφεραν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή, επικρατώντας της Βασιλείας στο «Σεντ Γιάκομπς Παρκ» με 3-1 στην παράταση (2-1 κανονική διάρκεια) κaι εξασφάλισαν την παρουσία τους στον τελικό της Πράγας, απέναντι στη Γουέστ Χαμ.

«Ήρωας» της τελευταίας στιγμής για τους Ιταλούς, ήταν ο Τσέχος Αντονίν Μπαράκ, ο οποίος σημείωσε το γκολ της πρόκρισης με… buzzer beater στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων κaι έστειλε τη Φιορεντίνα στον τελικό. Έτσι, στους ευρωπαϊκούς τελικούς της σεζόν 2022-23 θα υπάρχει από ένας εκπρόσωπος της Ιταλίας -η Ίντερ στο Champions League και η Ρόμα στο Europa League.

Στην κανονική διάρκεια, οι παίκτες της Φιορεντίνα προηγήθηκαν δύο φορές με τον Νίκο Γκονζάλες (35', 72'), ωστόσο οι Ελβετοί ισοφάρισαν στο ενδιάμεσο με τον Αμπντουνί (55'). Στο τέλος, όμως, «μίλησε» η κλάση και η ανωτερότητα της Φιορεντίνα σε όλο το ματς, με το γκολ του Μπαράκ να στέλνει την ομάδα του ένα βήμα πριν τον τίτλο.

Conference League: Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των επαναληπτικών ημιτελικών

Βασιλεία (Ελβετία) - Φιορεντίνα (Ιταλία) 1-3 παρ. (1-2 κ.δ.)

• (55' Αμπντουνί - 35', 72' Γκονζάλες, 120+9' Μπαράκ)
  • Πρώτος αγώνας 2-1: Προκρίθηκε η Φιορεντίνα με συνολικό σκορ 4-3

Άλκμααρ (Ολλανδία) - Γουέστ Χαμ (Αγγλία) 0-1