Europa Conference League: Ιστορική πρόκριση στους «16» για τον ΠΑΟΚ επί της Μίντιλαντ -Στα πέναλτι [βίντεο] - iefimerida.gr

Το ματς του ΠΑΟΚ με τη Γάνδη στην Cosmote TV
Το ματς του ΠΑΟΚ με τη Γάνδη στην Cosmote TV / Φωτογραφία: Intime-ΠΑΠΑΝΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Σε ένα ματς θρίλερ, ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε επί της Μίντιλαντ στους «16» του Conference League, αφού πρώτα χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι.

Ο «δικέφαλος του Βορρά επικράτησε με 2-1 στην κανονική διάρκεια του αγώνα, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ, ενώ στην αγχωτική διαδικασία από τα 11 βήματα, κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Conference League.

Ήταν ένα παιχνίδι για γερά νεύρα με δυνατά, αλλά και αδύνατα στοιχεία για τις δυο ομάδες. Τελικά, ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης ήταν αυτός που πανηγύρισε τη μεγάλη πρόκριση στα πέναλτι με πέντε εύστοχες εκτελέσεις και είναι η μόνη ελληνική ομάδα που θα συνεχίσει σε ευρωπαϊκή διοργάνωση και τον επόμενο μήνα.

Το ανάλογο κατόρθωμα, να συνεχίσει ως την άνοιξη ο ΠΑΟΚ σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, είχε να το πετύχει εδώ από 48 χρόνια. Έτσι, με κορυφαίο τον Πασχαλάκη, που ήταν καταλύτης στην υπόθεση της πρόκρισης κέρδισε μια πολύ σημαντική διάκριση.

Το ματς

Στο 9' έγινε το πρώτο σουτ από την πλευρά των γηπεδούχων, με τον Μπίσεσβαρ που σημάδεψε την εστία, χωρίς όμως να αιφνιδιάσει τον τερματοφύλακα Ολαφσον. Στο 18' ήταν η σειρά των Δανών να πλησιάσουν με αξιώσεις στην εστία του Πασχαλάκη, όταν σε γρήγορη μετωπική επίθεση ο Σίστο έστειλε δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Έλληνας κίπερ ήταν καλά τοποθετημένος μπλόκαρε χωρίς κίνδυνο.

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε ενέργεια και πάθος και στο 20' πήρε προβάδισμα με σκόρερ τον Αντρίγια Ζίφκοβιτς, που απλώς πλάσαρε την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία, σε μια τελική προσπάθεια όπου ο Τσόλακ έκανε όλη τη δουλειά στα καρέ των φιλοξενούμενων.

Το γκολ αυτό άνοιξε τις διαθέσεις των Θεσσαλονικέων και στο 26' ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, Βιεϊρίνια, πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ με άπιαστο σουτ στη γωνία του Ολαφσον.

Η Μίντιλαντ, υποχρεωμένη να διεκδικήσει το γκολ, ώστε να ξαναμπεί στο παιχνίδι της πρόκρισης, βγήκε επιθετικότερα και στο 39' ο Ισακσεν επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Πασχαλάκη με ψηλοκρεμαστό σουτ, χωρίς όμως επιτυχία. Η δανέζικη ομάδα έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 2ο των καθυστερήσεων, όταν ο Παουλίνιο βρέθηκε ακάλυπτος και σε πλεονεκτική θέση εντός περιοχής, αλλά το σουτ που έκανε ήταν κακό και η ευκαιρία πετάχτηκε αναξιοποίητη.

Στην επανάληψη η Μίντιλαντ παρουσιάστηκε με αλλαγμένο προφίλ. Τρείς ταυτόχρονα αλλαγές από τον Μπό Χένρικσεν έκαναν την ομάδα του πιο επιθετική, αλλά ταυτόχρονα και πιο αδύναμη στις αντεπιθέσεις του ΠΑΟΚ. Στο 60' οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν ο Ισακσον βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Πασχαλάκης έσωσε και πάλι την εστία του με θεαματική και σωτήρια επέμβαση.

Οι Δανοί συνέχισαν να επιτίθενται κατά κύματα και στο 76' ήταν η σειρά του Χεγκ να χάσει μια ευκαιρία, καθώς με την προβολή που έκανε δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Όμως, στο 80', ο ίδιος παίκτης έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ, εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της «ασπρόμαυρης» αμυντικής γραμμής.

Μάλιστα, λίγο αργότερα ο ΠΑΟΚ γλύτωσε το «έμφραγμα», όταν ο Σβιατσένκο έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη και ο «δικέφαλος» του Βορρά γλίτωσε τα χειρότερα.

Στο τελευταίο 20λεπτο ο ΠΑΟΚ κατέρρευσε αγωνιστικά, υπέφερε στο γήπεδο και έδινε την εντύπωση πως έπαιζε με παίκτη λιγότερο. Τελικά το 2-1 της 90λεπτης προσπάθειας των δυο ομάδων οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί οι δυο ομάδες εμφάνισαν σημεία κόπωσης. Παρόλα αυτά, στο 100' το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου πλησίασε σε ένα γκολ με τον ανέτοιμο Ελ Καντουρί, που βρέθηκε στην περιοχή, αλλά δεν είχε την δύναμη και στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Κάτι ανάλογο έγινε στο 102' και στο 103', όταν ο Τσόλακ έχασε δυο ευκαιρίες για γκολ.

Το τελικό 2-1 έστειλε τις δυο ομάδες στη διαδικασία των πέναλτι όπου εκτελέστηκαν με την εξής σειρά: