Conference League: Πρόκριση με ανατροπή η Βασιλεία στους «16», μοιραίος για την Τραμπζονσπόρ ο Μπακασέτας - iefimerida.gr

Στους «16» του Conference League προκρίθηκε η Βασιλεία με αντίπαλο την Τραμπζονσπόρ / Φωτογραφία: AP Photo

Πολλές συγκινήσεις είχε και το δεύτερο «πιάτο» στις ρεβάνς των πλέι οφ εισόδου στη φάση των «16» του Europa Conference League.

Η Βασιλεία επικράτησε 2-0 της Τραμπζονσπόρ («μοιραίος» ο Τάσος Μπακασέτας που έχασε πέναλτι) και ανέτρεψε το σε βάρος της 1-0 από το πρώτο ματς στην Τραπεζούντα.

Την ίδια ώρα η Λεχ Πόζναν νίκησε με 1-0 την Μπόντο Γκλιμτ, παίρνοντας το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση, ενώ η Φιορεντίνα νίκησε για δεύτερη φορά την Μπράγκα, αυτήν τη φορά με 3-2, για να προκριθεί με συνολικό σκορ 7-2.

Στο «Σεν Γιάκομπς Παρκ» η Βασιλεία προηγήθηκε νωρίς με τον Αμντουνί (13'), όμως στη συνέχεια η Τραμπζονσπόρ κυριάρχησε για μεγάλο μέρος του αγώνα. Η στιγμή που έκοψε τα… φτερά της τουρκικής ομάδας, ήταν το χαμένο πέναλτι του Τάσου Μπακασέτα στο 27' (σούταρε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι), ενώ στο 61' ακυρώθηκε -μέσω VAR- ως οφσάιντ το γκολ του Ντενσβίλ.

Η Βασιλεία αναθάρρησε μετά το 70' και βρήκε το γκολ πρόκρισης που έψαχνε με τον Ζεκίρι στο 76', ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στην Πολωνία, η Λεχ Πόζναν έχασε πολλές ευκαιρίες απέναντι στην Μπόντο-Γκλιμτ, όμως η επιμονή της δικαιώθηκε στο 63' με το ωραίο γκολ του Ισάκ που «υπέγραψε» το τελικό 1-0, μαζί και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Στο «Αρτέμιο» της Φλωρεντίας, η Μπράγκα… ανησύχησε λίγο τους Ιταλούς (μετά το 0-4 του πρώτου αγώνα), παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Κάστρο και Ντζαλό, όμως η Φιορεντίνα έφερε τα πάνω-κάτω με τους Μαντραγκόρα, Σαπονάρα και Ρανιέρι, φτάνοντας σε δεύτερη νίκη απέναντι στους μαχητικούς Πορτογάλους.

Η όγδοη και τελευταία ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση στους «16», ήταν η Γάνδη, που επιβλήθηκε της Καραμπάχ στα πέναλτι με 5-3. Στην κανονική διάρκεια του αγώνα η βελγική ομάδα έφτασε το σκορ του πρώτου αγώνα με σκόρερ τον Όρμπαν στο 74'. Στο έξτρα 30λεπτο δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στις εκτελέσεις από τα 11 βήματα.

Conference League: Άντεξε στη Σλοβακία και προκρίθηκε στους «16» η ΑΕΚ Λάρνακας

Νωρίτερα, η ΑΕΚ Λάρνακας άντεξε στο Κόζιτσε της Σλοβακίας απέναντι στην Ντνίπρο (έδρα των Ουκρανών λόγω του πολέμου), έφυγε με την ισοπαλία 0-0 και εξασφάλισε την παρουσία της στους «16» του Conference League.

Αυτό, την ώρα που η Σερίφ Τιρασπόλ έκανε μία απίθανη ανατροπή επί της Παρτίζαν στο Βελιγράδι, παίρνοντας την πρόκριση με το εμφατικό 1-0, αν και βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με 1-0.

Κάτι ανάλογο έκανε και η Λάτσιο, η οποία πήρε μία «επαγγελματική» ισοπαλία με 0-0 στην έδρα της Κλουζ, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από τους Ρουμάνους.

Στα πέναλτι προκρίθηκε και η έτερη βελγική ομάδα, η Άντερλεχτ, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον 20χρονο γκολκίπερ της Βερμπρούγκεν. Με τρεις αποκρούσεις σε ισάριθμες εκτελέσεις στη διαδικασία των πέναλτι (2-1 κανονικός αγώνας και παράταση), χάρισε στην ομάδα του τη νίκη με 3-0 στη «μάχη» από την άσπρη βούλα και μαζί την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Οι «μωβ» έφεραν τη ρεβάνς στα μέτρα τους με το αυτογκόλ του Ρούσο στο 13', που ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα στη Βουλγαρία. Ο Βερσχάερεν στο 68' έκανε το 2-0 για την Άντερλεχτ, χαρίζοντάς της εκείνη την στιγμή σκορ πρόκρισης, όμως οι Βούλγαροι δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν σχεδόν αμέσως με τον Τιάγκο στο 71', οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση και στα πέναλτι.

Εκεί «μίλησε» η ικανότητα του νεαρού τερματοφύλακα των γηπεδούχων, ο οποίος απέκρουσε τις εκτελέσεις των Άβιλα (μέχρι πριν από λίγες εβδομάδες παίκτης του Ολυμπιακού), Γιάνκοφ, Ναρέσι, την ώρα που οι Ρεφαέλοφ, Φερτόνγκεν και Βερσχάερεν ήταν εύστοχοι.

Conference League: Τα αποτελέσματα των πλέι οφ πρόκρισης στους «16»

• Κλουζ (Ρουμανία) - Λάτσιο (Ιταλία) 0-0
  • Α' αγώνας 0-1: Προκρίθηκε η Λάτσιο με συνολικό σκορ 1-0
  • Ντνίπρο (Ουκρανία) - ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) 0-0
  • Α' αγώνας 0-1: Προκρίθηκε η ΑΕΚ Λάρνακας με συνολικό σκορ 1-0
  • Παρτίζαν (Σερβία) - Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία) 1-3
  • Α' αγώνας 1-0: Προκρίθηκε η Σερίφ Τιρασπόλ με συνολικό σκορ 3-2
  • Άντερλεχτ (Βέλγιο) - Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 3-0 πέναλτι (2-1 κ.α. και παράταση)
  • Α' αγώνας 0-1: Προκρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι η Άντερλεχτ
  • Λεχ Πόζναν (Πολωνία) - Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) 1-0
  • Α' αγώνας 0-0: Προκρίθηκε η Λεχ Πόζναν με συνολικό σκορ 1-0
  • Βασιλεία (Ελβετία) - Τραμπζονσπόρ (Τουρκία) 2-0
  • Α' αγώνας 0-1: Προκρίθηκε η Βασιλεία με συνολικό σκορ 2-1
  • Φιορεντίνα (Ιταλία) - Μπράγκα (Πορτογαλία) 3-2
  • Α' αγώνας: Προκρίθηκε η Φιορεντίνα με συνολικό σκορ 7-2
  • Γάνδη (Βέλγιο) - ­Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) 5-3 πέναλτι (1-0 κ.α. και παράταση)