Conference League: «Παρέλαση» της Φιορεντίνα στο Πόζναν, προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά για την Άντερλεχτ - iefimerida.gr

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Conference League έκαναν Άντερλεχτ και Φιορεντίνα / Φωτογραφία: AP Photo-Fred Sierakowski

Η Φιορεντίνα συνεχίζει να εντυπωσιάζει στο Conference League, καθώς κατάφερε να «σφραγίσει» επί της ουσίας την πρόκρισή της στα ημιτελικά από τον πρώτο αγώνα.

Η αναμέτρηση με τη Λεχ στο «Stadion Miejski» του Πόζναν, ανέδειξε νικήτρια εμφατικά την ιταλική ομάδα με 4-1, η οποία ήδη κάνει τα σχέδιά της για την ημιτελική φάση, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στη Βασιλεία και τη Νις, που αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2, σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι.

Την ίδια ώρα η Άντερλεχτ πήρε ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης μετά τη νίκη της με 2-0 κόντρα την Αλκμάαρ των Παυλίδη και Χατζηδιάκου, ενώ στο παιχνίδι που άνοιξε τη βραδιά, η Γάνδη με τη Γουέστ Χαμ αναδείχθηκαν επίσης ισόπαλες με σκορ 1-1.

Conference League: «Πάρτι» σε... μωβ φόντο σε Πόζναν και Βρυξέλλες

Στην Πολωνία η Φιορεντίνα έδειξε τις διαθέσεις της από τα πρώτα λεπτά, σε μία απ' τις πιο σκληρές έδρες της διοργάνωσης. Οι «βιόλα» προηγήθηκαν με το γκολ του Καμπράλ στο 4' και παρά την ισοφάριση από τον Βέλντε στο 20', το υπόλοιπο παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της ιταλικής ομάδας που σκόραρε άλλες τρεις φορές με τους Γκονζάλες, Μποναβεντούρα και Ικονέ και μετέτρεψε σε… τυπική διαδικασία τη ρεβάνς.

Στις Βρυξέλλες, η Άντερλεχτ «χτύπησε» μία φορά σε κάθε ημίχρονο απέναντι στην Αλκμάαρ (βασικοί ξανά οι Παυλίδης και Χατζηδιάκος, αντίκρισε κίτρινη κάρτα στο 42' ο πρώτος) και πήρε ένα ξεκάθαρο προβάδισμα ενόψει του δεύτερου αγώνα στην Ολλανδία. Ο Μουρίγιο στο 22' έδωσε το προβάδισμα στους «μωβ» και στο 70' ο Ασιμέρου με εξαιρετικό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Τρομερό παιχνίδι έγινε στο «St. Jakob-Park», όπου η Βασιλεία και η Νις έμειναν στο ισόπαλο 2-2, σε ένα ματς όπου πρωταγωνίστηκαν οι φορ των δύο ομάδων. Ο Αμπντουνί με πέναλτι έδωσε το προβάδισμα στους Ελβετούς, όμως ο Μοφί με δύο πολύ ωραίες εκτελέσεις στο 38' και στο 45+1' (η δεύτερη με καταπληκτικό γυριστό) έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους. Η γαλλική ομάδα όμως δεν «καθάρισε» το ματς και στο 71' ξανά ο Αμπντουνί με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Νωρίτερα, στο ματς που ξεκίνησε στις 19:45 (ώρα Ελλάδας) Γάνδη και Γουέστ Χαμ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Τα «σφυριά» είχαν πιο πειστική εικόνα στην «Ghelamco Arena» στο πρώτο ημίχρονο, έχασαν ευκαιρίες, είδαν το γκολ του Αγκουέρ στο 40' να ακυρώνεται από τον Σιδηρόπουλο για χέρι του σκόρερ, έπειτα από υπόδειξη του VAR Ευαγγέλου και on field review από τον διεθνή Έλληνα ρέφερι, όμως βρήκαν το γκολ που έψαχναν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με κοντινό πλασέ του Ινγκς.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι Βέλγοι ανέβασαν «στροφές», πίεσαν την άμυνα των Λονδρέζων και έφεραν το ματς στα ίσα στο 57' με το γκολ του (γνωστού μας από το πέρασμά του από Εργοτέλη και Ολυμπιακό) Ούγκο Κάιπερς, ο οποίος διατήρησε τις πιθανότητες πρόκρισης της ομάδας του στα ημιτελικά.

Υπενθυμίζεται ότι ο τελικός θα διεξαχθεί στις 7 Ιουνίου, στην Πράγα.

Conference League: Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των πρώτων προημιτελικών αγώνων

Γάνδη (Βέλγιο) - Γουέστ Χαμ (Αγγλία) 1-1