Conference League: Συνεχίζει να εκπλήσσει η Μπόντο Γκλιμτ, 2-1 τη Ρόμα -Ανοικτοί λογαριασμοί σε όλα τα ζευγάρια

Συνεχίζει τις εκπληκτικές της ευρωπαϊκές εμφανίσεις η Μπόντο Γκλιμτ / Φωτογραφία: AP Photo-Peter Dejong

Την εντυπωσιακή της πορεία στο Conference League συνεχίζει η Μπόντο Γκιμτ.

Εκτός από τον ΠΑΟΚ, που ηττήθηκε μεν από τη Μαρσέιγ με 2-1, αλλά κρατά «ζωντανές» τις ελπίδες πρόκρισης στα ημιτελικά, και η έτερη έκπληξη του Conference League εξακολουθεί να ονειρεύεται. Οι Νορβηγοί νίκησαν 2-1 τη Ρόμα με ανατροπή και είναι για τα καλά στο... κόλπο της τετράδας.

Οι Ρωμαίου, που πριν από λίγους μήνες είχαν γνωρίσει τον διασυρμό (6-1) στο ίδιο γήπεδο, προηγήθηκαν με τον Πελεγκρίνι στο 43'. Όμως στο 56' την απάντηση έδωσε ο Σάλτνες, ο παλαιότερος παίκτης και αρχηγός της Μπόντο, ενώ στο 89' ο Βέτλεσεν διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στο «Κινγκ Πάουερ» η Λέστερ και η Αϊντχόφεν έμειναν στο 0-0, σε ένα ματς με εξαιρετικό θέαμα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πολύ χειρότερο στην επανάληψη. Η σημαντικότερη στιγμή στο ματς ήταν το δοκάρι του Μπάρνς για τους γηπεδούχους στο 44'.

Νωρίτερα, η Φέγενορντ και η Σπάρτα είχαν παρουσιάσει ένα «χορταστικό» 3-3 στο Ρότερνταμ κι έτσι όλες οι αναμετρήσεις των προημιτελικών παραμένουν ανοιχτές ενόψει των αγώνων ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης (14/4).

Για την ολλανδική ομάδα σκόραραν οι Σινιστέρα (10'), Σενέσι (74') και Κιοκτσού (86'), ενω για τους Τσέχους βρήκαν δίχτυα οι Ολαγίνκα (41'), Σορ (67') και Τραορέ (90+5').

Conference League: Τα αποτελέσματα των πρώτων προημιτελικών

• Φέγενορντ (Ολλανδία) - Σλάβια Πράγας (Τσεχία) 3-3
  • Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)-Ρόμα (Ιταλία) 2-1
  • Μαρσέιγ (Γαλλία)-ΠΑΟΚ (Ελλάδα) 2-1
  • Λέστερ (Αγγλία)-Αϊντχόφεν (Ολλανδία) 0-0