Conference League: Με Παυλίδη και ανατροπή στους «4» η Άλκμααρ -Προκρίθηκαν Φιορεντίνα, Γουέστ Χαμ, Βασιλεία - iefimerida.gr

Στα ημιτελικά του Conference League η Άλκμααρ του Βαγγέλη Παυλίδη
Στα ημιτελικά του Conference League η Άλκμααρ του Βαγγέλη Παυλίδη / Φωτογραφία: AP Photo-Peter Dejong

Με τον Βαγγέλη Παυλίδη πρωταγωνιστή και μεγάλη ανατροπή επί της Άντερλεχτ, η Άλκμααρ προκρίθηκε στα ημιτελικά του Conference League.

Με νοοτροπία νικητή και μαχητικό πνεύμα ως το τελευταίο δευτερόλεπτο, η ολλανδική ομάδα κατάφερε να «γυρίσει» το σε βάρος της 2-0 απέναντι στους Βέλγους, στη ρεβάνς της προημιτελικής φάσης του Europa Conference League.

Αφού οδήγησε τον αγώνα στην παράταση και στα πέναλτι με τα τέρματα του Βαγγέλη Παυλίδη (22 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις), «σφράγισε» μία μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά, χάρη στις δύο επεμβάσεις του Μάθιου Ράιαν στη διαδικασία των πέναλτι.

Η ΑΖ ήταν καταιγιστική από τα πρώτα λεπτά στη ρεβάνς του «AFAS Stadion» και πριν προλάβει να συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο του αγώνα είχε φέρει ήδη το ζευγάρι σε απόλυτη ισορροπία χάρις στα γκολ του διεθνούς Έλληνα επιθετικού. Στο 5ο λεπτό ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε Ο Οντγκάαρντ και στο 14ο με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0.

Η Αλκμάαρ έχασε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο 45λεπτο για να πάρει σκορ πρόκρισης, όμως στο ημίχρονο έχασε με τραυματισμό και τον Παυλίδη (είχε δει και την κίτρινη στο 40'), ο οποίος υπέστη διάστρεμμα και δεν μπορούσε να συνεχίσει. Παρόλα αυτά συνέχισε να είναι πιο επιθετική και έφτασε μία… ανάσα από το 3-0 στο 84', όμως το πλασέ του Κέρκεζ αποκρούστηκε από το δεξί δοκάρι.

Στην παράταση δεν άλλαξε τίποτα και στη διαδικασία των πέναλτι «μίλησε» ο Μάθιου Ράιαν. Ο διεθνής Αυστραλός γκολκίπερ απέκρουσε τις εκτελέσεις των Φερτόνγκεν και Σαρντέλα, την ώρα που οι συμπαίκτες του ήταν απόλυτα εύστοχοι, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1 και δίνοντας στη βελγική ομάδα τη μεγαλύτερη πρόκριση της ιστορίας της.

• Μέρντινκ 4-1

Στο άλλο παιχνίδι με ώρα έναρξης τις 19:45, η Φιορεντίνα έπαιξε για πολύ ώρα με τη... φωτιά στη ρεβάνς με τη Λεχ Πόζναν και λίγο έλειψε να «καεί». Κινδύνευσε με ένα ανεπανάληπτο κάζο και έναν οδυνηρό αποκλεισμό, αλλά την κατάλληλη στιγμή λειτούργησαν «πυροσβεστικά» οι Ρικάρντο Σοτίλ και Γκαετάνο Καστροβίλι.

Με τα τέρματά τους έδωσαν το «εισιτήριο» στην ομάδα της Φλωρετνίας για τα ημιτελικά του Conference League παρά την ήττα τους με 2-3 στο «Αρτέμιο Φράνκι».

Ούσα άκρως... εφησυχασμένη από το εμφατικό 4-1 με το οποίο είχε επικρατήσει στον πρώτο αγώνα στο Πόζναν, η Φιορεντίνα εμφανίστηκε πολύ χαλαρή στο δεύτερο παιχνίδι με τους Πολωνούς. Δεν... θορυβήθηκε από το γρήγορο γκολ του Σόουζα στο 9ο λεπτό, όμως τα... χρειάστηκε για τα καλά στο δεύτερο 45λεπτο, όταν η Λεχ με δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά (65' πέναλτι Βέλντε, 69' Σόμπιεχ) έφερε το ζευγάρι σε απόλυτη ισορροπία.

Με το 0-3 να φέρνει την παράταση προ των πυλών, η ιταλική ομάδα άρχισε να ανεβάζει «στροφές» μετά το 70' και δικαιώθηκε στο 78' με το υπέροχο γκολ του Σοτίλ και με το τέρμα του Καστροβίλι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων που σφράγισαν την πρόκριση των «βιόλα».

Με άνεση στους «4» του Conference League η Γουέστ Χαμ, μέσω θρίλερ η Βασιλεία

Η Γουέστ Χαμ έγινε η τρίτη χρονικά ομάδα που εξασφάλισε την παρουσία της στα ημιτελικά του Conference League, καθώς συνέτριψε τη Γάνδη με 4-1 στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου και με συνολικό σκορ 5-2 πήρε την πρόκριση στους «4», όπου θα αντιμετωπίσει την Άλκμααρ των Βαγγέλη Παυλίδη και Παντελή Χατζηδιάκου στις 11 και 18 Μαΐου.

Οι Βέλγοι έβαλαν δύσκολα στα «σφυριά» στο πρώτο ημίωρο του αγώνα, καθώς πήραν το προβάδισμα στο 26' με άλλο ένα γκολ του άλλοτε φορ του Εργοτέλη και του Ολυμπιακού, Ούγκο Κάιπερς. Η αντίδραση της Γουέστ Χαμ ήταν άμεση και ισοφάρισε στο 37' με τον Αντόνιο. Στο δεύτερο ημίχρονο η αγγλική ομάδα ήταν καταιγιστική και με τρία γκολ σε 9 λεπτά (55' πέναλτι Πακετά, 58' Ράις, 63' Αντόνιο) έφτασε σε μία άνετη πρόκριση στα ημιτελικά.

Το τελευταίο χρονικά ζευγάρι των «8» κρίθηκε στην παράταση. Εκεί η Βασιλεία κατάφερε να πετύχει το γκολ που την οδήγησε στα ημιτελικά του Conference, με την κανονική διάρκεια να λήγει 1-1.

Η ελβετική έχει καταφέρει να προκριθεί με όλους τους τρόπους, καθώς πάντα κατάφερνε να γυρίσει τα σε βάρος της δεδομένα. Το ξαναέκανε με μία μεγαλειώδη πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League, μετά τη νίκη της επί της Νις στην «Allianz Riviera» με 2-1 στην παράταση -ξανά με ανατροπή. Εκεί την περιμένει η Φιορεντίνα για μία θέση στον τελικό της 7ης Ιουνίου στην Πράγα.

Η Νις μπήκε πολύ πιο δυνατά στο ματς και πήρε προβάδισμα πρόκρισης (μετά το 2-2 στην Ελβετία) με τον Λαμπόρντ στο 9'. Η Βασιλεία ομως είχε υπομονή στο παιχνίδι της, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 86' με τον Ογκουστίν και να στείλει τον αγώνα στην παράταση, στην οποία «καθάρισε» ο Νούχου με μία εξαιρετική κεφαλιά στο 98ο λεπτό.

Conference League: Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς στα προημιτελικά

Φιορεντίνα (Ιταλία) - Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 2-3

• (78' Σοτίλ, 90+2' Καστροβίλι - 9' Σόουζα, 65' πέν. Βέλντε, 69' Σόμπιεχ)
  • Πρώτος αγώνας 4-1: Προκρίθηκε η Φιορεντίνα με συνολικό σκορ 6-4

Άλκμααρ (Ολλανδία) - Άντερλεχτ (Βέλγιο) 4-1 πέν. (2-0 κ.δ. και παρ.)

• (5' πέν., 14' Παυλίδης)
  • Πρώτος αγώνας 0-2: Προκρίθηκε η Αλκμάαρ με συνολικό σκορ 6-3 (μαζί με τα πέναλτι)

Γουέστ Χαμ (Αγγλία)-Γάνδη (Βέλγιο) 4-1

• (37', 63' Αντόνιο, 55' πέν. Πακετά, 58' Ράις - 26' Κάιπερς)
  • Πρώτος αγώνας 1-1: Προκρίθηκε η Γουέστ Χαμ με συνολικό σκορ 5-2

Νις (Γαλλία) - Βασιλεία (Ελβετία) 1-2 (1-1 κ.δ.)

• (9' Λαμπόρντ - 86' Ογκουστίν, 98' Νούχου)
  • Πρώτος αγώνας 2-2: Προκρίθηκε η Βασιλεία με συνολικό σκορ 4-3