Conference League: Ανατροπή πρόκρισης στον τελικό για Γουέστ Χαμ και Βασιλεία κόντρα σε Άλκμααρ και Φιορεντίνα - iefimerida.gr

Νίκη με ανατροπή για τη Γουέστ Χαμ κόντρα στην Άλκμααρ στον πρώτο ημιτελικό του Conference League / Φωτογραφία: AP Photo-Kin Cheung

Γουέστ Χαμ και Βασιλεία πήραν προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Conference League, καθώς επικράτησαν με ανατροπή των Άλκμααρ και Βασιλείας, αντίστοιχα.

Και οι δύο ομάδες επικράτησαν 2-1, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, η μεν αγγλική στο γήπεδό της και η δε ελβετική εκτός έδρας. Έτσι, ενόψει των ημιτελικών πήραν το μικρότερο δυνατό αβαντάζ ενόψει των αγώνων ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης (18/5, 22:00), με ορίζοντα τον τελικό του Conference League στις 7ης Ιουνίου, στην «Eden Arena» της Πράγας.

Στο «Αρτέμιο Φράνκι» της Φλωρεντίας, η Βασιλεία αποδείχθηκε πολύ σκληρό καρύδι και για τους παίκτες της Φιορεντίνα. Παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 25ο λεπτό με τον Καμπράλ (ο οποίος δεν πανηγύρισε το γκολ κόντρα στην πρώην ομάδα του), οι Ελβετοί με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφεραν να φτάσουν σε μία σπουδαία ανατροπή με πολύ ωραίο και κυριαρχικό ποδόσφαιρο.

Στο 71' ο Ντιούφ με τρομερό σόλο και πλασέ στη γωνία ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αμντουνί σημείωσε άλλο ένα μεγάλο γκολ, χαρίζοντας με κοντινή προβολή τη νίκη στην ομάδα του.

Στο Λονδίνο, η Αλκμάαρ των Βαγγέλη Παυλίδη και Παντελή Χατζηδιάκου (έπαιξαν σε όλο το ματς) «χτύπησε» πρώτη στο ματς κόντρα στη Γουέστ Χαμ και μάλιστα σε καθοριστικό σημείο, λίγο πριν το ημίχρονο, με τον Ρέιντερς να αιφνιδιάζει με μακρινό σουτ τον Αρεολά που είχε μεγάλη ευθύνη για το 0-1.

Τα «σφυριά», όμως, είχαν τις απαντήσεις και με δύο γκολ μέσα σε 9 λεπτά (67' πέναλτι Μπενραχμά, 76' Αντόνιο) έφεραν τα πάνω-κάτω, παίρνοντας μία νίκη που την άξιζαν με βάση την εμφάνισή τους στο δεύτερο ημίχρονο.

Conference League: Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των πρώτων ημιτελικών

Φιορεντίνα (Ιταλία) - Βασιλεία (Ελβετία) 1-2

• (25' Καμπράλ - 71' Ντιούφ, 90+3' Αμντουνί)

Γουέστ Χαμ (Αγγλία) - Άλκμααρ (Ολλανδία) 2-1

(67' πέν. Μπενραχμά, 76' Αντόνιο - 42' Ρέιντερς)