Conference League: Νίκη με ανατροπή για Γουέστ Χαμ, μεγάλο «διπλό» της Αλκμάαρ, σοκ για Φιορεντίνα [βίντεο] - iefimerida.gr

Η Γουέστ Χαμ είναι από τα φαβορί για την κατάκτηση του Conference League και το έδειξε με το «καλημέρα» στη φάση των ομίλων / Φωτογραφία: AP Photo-Ian Walton

Οι ισοπαλίες, οι περισσότερες «λευκές», αλλά και κάποια εντυπωσιακά ματς, ξεχώρισαν στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Europa Conference League.

Η δύσκολη νίκη της Γουέστ Χαμ με ανατροπή επί της Στεάουα Βουκουρεστίου με 3-1, το σπουδαία «διπλό» της Αλκμάαρ επί της Ντνίπρο (0-1) και η άνετη επικράτηση της Βασιλείας επί της Πιούνικ (3-1) έκλεψαν την παράσταση στο δεύτερο σκέλος της 1ης αγωνιστικής του Europa Conference League, όπου κυριάρχησαν τα τέσσερα τελικά αποτελέσματα χωρίς σκορ (0-0).

Νωρίτερα, η εκτός έδρας ισοπαλία που απέσπασε η λετονική RFS κόντρα στη Φιορεντίνα (1-1), η επικράτηση της Βιγιαρεάλ επί της Λεχ Πόζναν με… buzzer beater στο «χορταστικό» 4-3, μαζί με το εμφατικό «διπλό» της Μπασακσεχίρ στη Σκωτία (0-4) επί τη Χαρτς, προκάλεσαν τη μεγαλύτερη αίσθηση στο... πρώτο πιάτο της πρεμιέρας των ομίλων.

Γκολ και θέαμα προσέφεραν η Σλοβάτσκο με την Παρτίζαν στο 3-3 της Τσεχίας, ενώ η Κλουζ «έσωσε» στις καθυστερήσεις τον βαθμό απέναντι στην Μπαλκάνι από το Κόσοβο (1-1).

Conference League: Ισοπαλία στο επεισοδιακό ματς της Νίκαιας

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν η Νις και η Κολωνία, στο παιχνίδι που ξεκίνησε με καθυστέρηση 55 λεπτών, έπειτα από τα σοκαριστικά επεισόδια που σημειώθηκαν ανάμεσα σε οπαδούς των δύο ομάδων, μία ώρα πριν από την έναρξη του αγώνα στον γαλλικό νότο.

Αφού δόθηκε το «πράσινο φως» από την UEFA, έπειτα από διαβουλεύσεις ανάμεσα στους διαιτητές, τις ομάδες και τους υπόλοιπους αξιωματούχος του αγώνα, το ματς ξεκίνησε στις 20:40 με ξεκάθαρη οδηγία να διακοπεί οριστικά εφόσον συνέβαινε το παραμικρό στις εξέδρες. Η Κολωνία προηγήθηκε στο 19' με την προβολή του Τίγκες μετά τη χαμηλή σέντρα του Τίλμαν, όμως οι Γάλλοι ισοφάρισαν στο 62' με το εύστοχο πέναλτι του Ντελόρ.

Στο βραδινό πρόγραμμα, η Στεάουα «στρίμωξε» για ένα ημίχρονο τη Γουέστ Χαμ, παίρνοντας προβάδισμα με το γκολ του Κορντέα από το 34', όμως τα «σφυριά» αντέδρασαν στο δεύτερο 45λεπτο και με τρία γκολ σε διάστημα 23 λεπτών (Μπόουεν, Έμερσον, Αντόνιο) έφτασαν σε μία πολύ σημαντική νίκη στην πρεμιέρα τους στον 2ο όμιλο.

Στο Κόζιτσε της Σλοβακίας, έδρα της Ντνίπρο λόγω της ρωσικής εισβολής στην Ουκρανία, η Αλκμάαρ -χωρίς τον τραυματία Βαγγέλη Παυλίδη στη σύνθεσή της- έφτασε σε ένα πολύ σημαντική νίκη με 1-0, χάρη στο γκολ του Ντε Βιτ στο 63'. Ο Παντελής Χατζηδιάκος ξεκίνησε βασικός στο δεξιό άκρο της άμυνας και αντικαταστάθηκε στο 62'.

Εύκολη νίκη πανηγύρισε η Βασιλεία επί της αξιόμαχης Πιούνικ με 3-1, με τα δύο γκολ του Μπέργκερ στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ η Σλάβια Πράγας έχασε μεγάλη ευκαιρία να φύγει με το «διπλό» κόντρα στη Σίβασπορ, καθώς ο Πρόβοντ έχασε πέναλτι στο 90+3' και παρέμεινε το 1-1 που είχε διαμορφωθεί από νωρίς με τα γκολ των Σαμπά και Ολαγίνκα. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Κεϊτά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ ο Δημήτρης Γούτας έπαιξε σε όλο το 90λεπτο για τον τουρκικό σύλλογο.

Η Φιορεντίνα έπαιξε... με τη φωτιά για πολύ ώρα και μολονότι προηγήθηκε με τον Μπαράκ, δέχθηκε την ισοφάριση από τον Ίλιτς στο 74' και έπεσε θύμα έκπληξης, παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 στη λετονική RFS.

Η Βιγιαρεάλ ανέτρεψε το γκολ που δέχθηκε μόλις στο 2' από τον Σκόρας, σκόραρε τρεις φορές απέναντι στη Λεχ Πόζναν, αλλά δεν μπόρεσε να εδραιώσει τη νίκη της, καθώς οι Πολωνοί αντέδρασαν και έφεραν το ματς στο 3-3 με τα γκολ του Ίσακ. Τη λύση έδωσε εντέλει για τα «κίτρινα υποβρύχια» ο Κοκελίν στο 89', χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Η Μπασακσεχίρ έκανε… φύλλο και φτερό τη Χαρτς στη Σκωτία (κάτι που αποδεικνύει το τελικό 0-4), βάζοντας από την 1η αγωνιστική βάσεις πρόκρισης για την επόμενη φάση, η Αούστρια Βιέννης «κόλλησε» στο 0-0 με την Χάποελ Μπέερ Σεβά, ενώ η Άντερλεχτ πήρε το τρίποντο έστω και δύσκολα κόντρα στη Σίλκεμποργκ, επικρατώντας με 1-0 χάρη στο πέναλτι του Σίλβα στο 81'.

Ο δρόμος μέχρι τον τελικό του Europa Conference League, στην Πράγα

Oι αγώνες της φάσης των ομίλων του Europa Conference League ξεκίνησαν στις 8 Σεπτεμβρίου και θα ολοκληρωθούν στις 3 Νοεμβρίου 2022, μετά από έξι αγωνιστικές. Ο πρώτος κάθε γκρουπ προκρίνεται απευθείας στη φάση των «16» (9 και 16 Μαρτίου 2023), ενώ ο δεύτερος θα δώσει δύο αγώνες πλέι οφ με τους τρίτους των ομίλων του Europa League (16 και 23 Φεβρουαρίου 2023).

Η προημιτελική φάση θα διεξαχθεί στις 13 και 20 Απριλίου 2023, η ημιτελική στις 11 και 18 Μαΐου, ενώ ο τελικός θα φιλοξενηθeί στην Πράγα, στην «Eden Arena», στις 7 Ιουνίου 2023.

Στις 7 Νοεμβρίου θα γίνει η κλήρωση για τα πλέι οφ, στις 24 Φεβρουαρίου για τη φάση των «16», ενώ για τα προημιτελικά και τα ημιτελικά στις 17 Μαρτίου.