Champions League: Η Ζενίτ «έκοψε» την πρωτιά της Τσέλσι στον 8ο Όμιλο και έκανε... δώρο στη Γιουβέντους [βίντεο]

H Ζενίτ «δώρισε» στη Γιουβέντους την πρωτιά στο 8ο γκρουπ του Champions League / Φωτογραφία: AP Photo-Dmitry Lovetsky

Με άκρως συναρπαστικό τρόπο ολοκληρώθηκε ο 8ος Όμιλος των ομίλων του Champions League, καθώς η πρωτιά καθορίστηκε στα λεπτά των καθυστερήσεων.

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης υποχρέωσε σε οδυνηρή ισοπαλία των πρωταθλήτρια Ευρώπης Τσέλσι, καθώς ισοφάρισε στο 90+4' σε 3-3 το ματς στη Ρωσία, για να δώσει την πρώτη θέση του γκρουπ στη Γιουβέντους, η οποία την ίδια ώρα επικρατούσε με 1-0 της Μάλμε, χάρη σε γκολ του Κεν στο 18'.

Τόσο οι «μπλε» του Λονδίνου και οι «μπιανκονέρι» του Τορίνο είχαν εξασφαλίσει την πρόκρισή τους στους «16» της διοργάνωσης, με την ιταλική ομάδα, ωστόσο, να κλείνει την φάση των ομίλων με 15 βαθμούς μετά από 6 αγωνιστικές, την ώρα που η αγγλική έμενε στους 13.

Στο ματς της Ζενίτ με την Τσέλσι, πρωταγωνιστής των Λονδρέζων ήταν ο Τίμο Βέρνερ, ο οποίος άνοιξε το σκορ και έδωσε το προβάδισμα (προσωρινά) για δεύτερη φορά στο 85'. Μάλιστα το πρώτο τέρμα που πέτυχε στο 1' και 23" μετά την έναρξη της αναμέτρησης, ήταν ξεχωριστό για τον Γερμανό διεθνή. Ο 25χρονος επιθετικός έγινε ο παίκτης με το πιο γρήγορο γκολ της αγγλικής ομάδας στο Champions League, ξεπερνώντας για τρία δευτερόλεπτα τον Τζον Τέρι που είχε σκοράρει στο 1' και 26".

Ωστόσο, ο Οζντόπεφ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε στους Ρώσους τον βαθμό, για να κάνει... χαλάστρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης. Η Ζενίτ θα συνεχίσει το ευρωπαϊκό της ταξίδι στα πλέι οφ του Europa League, ενώ η Μάλμε με μόλις ένα βαθμό μετά από 6 αγώνες αποκλείστηκε.