Champions League: Η Τσέλσι έριξε στο καναβάτσο την Ατλέτικο Μαδρίτης, νίκησε 2-0 και πέρασε στα προημιτελικά - iefimerida.gr

Πανηγυρίζουν οι παίκτες της Τσέλσι
Πανηγυρίζουν οι παίκτες της Τσέλσι / Φωτογραφία: AP IMAGES

Η Τσέλσι πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Champions League, επικρατώντας και σήμερα με 2-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ πήρε το προβάδισμα με 1-0 από το πρώτο παιχνίδι -έπειτα από εκείνο το τρομερό γκολ του Ολιβιέ Ζιρού-, όμως σήμερα δεν άφησε κανένα περιθώριο στο σύνολο του Τσόλο Σιμεόνε, ζευγάρωσε τις νίκες της και πήρε την πρόκριση στη φάση των «8».

Ο Χακίμ Ζίγιες άνοιξε το σκορ στο 34', με τον Εμερσον να κάνει το τελικό 2-0 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Είχε προηγηθεί στο 82' η κόκκινη κάρτα στον Σάβιτς.

Το ματς

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με στόχο να πιέσουν και να βρουν γρήγορα το γκολ που θα ισοφάριζε το σκορ του πρώτου αγώνα, όμως πλην ενός πενταλέπτου και μιας σέντρας-σουτ του Λόντι που μάζεψε εύκολα ο Μεντί, δεν κατάφεραν κάτι άλλο. Στο 26’, οι «ροχιμπλάνκος» ζήτησαν πέναλτι για κράτημα του Αθπιλικουέτα στον Καράσκο όμως ο Ορσάτο δεν συγκινήθηκε και έδειξε «παίζετε». Λίγο αργότερα, στο 34’, ήρθε το 1-0 για την Τσέλσι, με τους παίκτες του Τόμας Τούχελ να αντεπιτίθενται υποδειγματικά και τον Βέρνερ να βγάζει μόνο του τον Ζιγιέκ που σκόραρε, στέλνοντας την μπάλα κάτω από τα πόδια του Όμπλακ.

Η Ατλέτικο έδειξε να αποσυντονίζεται μετά το γκολ αλλά συνήλθε και είχε μία καλή στιγμή με τον Φέλιξ, το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Μεντί (39’). Στο 45’ ήταν η σειρά του Κόβατσιτς να απειλήσει, όμως το μακρινό του σουτ πέρασε άουτ, στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο η αντίδραση των φιλοξενούμενων συνέχισε να αγνοείται, με τους Λονδρέζους να εξακολουθούν να είναι ανώτεροι και να έχουν καλές στιγμές με Βέρνερ (48’), Ρούντιγκερ (53’) και Ζιγιέκ (57’).

Εν συνεχεία ο ρυθμός έπεσε ακόμη περισσότερο, με τους φιλοξενούμενους να μένουν και με δέκα παίκτες στο 81’ μετά από απευθείας κόκκινη κάρτα στον Σάβιτς για εκτός φάσης χτύπημα στον Ρούντιγκερ. Ο αμυντικός των Λονδρέζων βέβαια, φάνηκε να καταρρέει κάπως εύκολα… Ο επίλογος γράφτηκε στις καθυστερήσεις, όταν ο Έμερσον διαμόρφωσε το τελικό σκορ με κοντινό σουτ δευτερόλεπτα αφού είχε περάσει στο ματς και ένα δίλεπτο μετά από την σπουδαία επέμβαση του Μεντί σε σουτ του Φέλιξ - τη μοναδική μεγάλη απειλή για την εστία του στο δεύτερο ημίχρονο.

Τσέλσι-Ατλέτικο 2-0

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Αθπιλικουέτα, Ζουμά, Ρούντιγκερ, Τζέιμς, Καντέ, Κόβατσιτς, Αλόνσο, Ζιγιέκ (77’ Πούλίσιτς), Βέρνερ, Χάβερτς (90+3’ Έμερσον).

Ατλέτικο (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Τρίπιερ (69’ Λεμάρ), Σάβιτς, Χιμένες, Λόντι (46’ Ερμόσο), Γιορέντε, Κόκε, Σαούλ, Καράσκο (53’ Ντεμπελέ), Σουάρες (59’ Κορέα), Φέλιξ.