Champions League: Τσάμπα ήττα (3-1) για τον Ολυμπιακό στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα

Ήττα στο Βελιγράδι για τον Ολυμπιακό

Ένας διπρόσωπος Ολυμπιακός δεν... μπήκε ποτέ στο δεύτερο ημίχρονο και ηττήθηκε με 3-1 στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα.

Οι Σέρβοι μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση στον αγώνα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να τους... φρενάρουν και να φέρουν το παιχνίδι στα δικά τους μέτρα. Στο 37ο λεπτό ο Μασούρας εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, ο Σεμέδο έκανε γύρισμα/σουτ για το 1-0. Ευθύνη για το τέρμα που δέχθηκε ο Αστέρας φέρει και ο Μπόργιαν, αφού δεν προστάτεψε καλά την κλειστή του γωνία.

Τα πράγματα άλλαξαν τελείως στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να επηρεάζεται από την κόκκινη κάρτα του Μπενζιά στο 58' και στη συνέχεια να καταρρέει.  Στο 62' ο Μεριά έκανε ένα τραγικό διώξιμο το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Βούλιτς ο οποίος με συρτό σουτ, νίκησε τον Σα. Στο 86ο λεπτό ο Μιλούνοβιτς έδωσε το προβάδισμα στον Αστέρα, με το τρίτο γκολ να έρχεται στο 91' με τον Μποάκιε.

Η περιγραφή του αγώνα Ερυθρός Αστέρας - Ολυμπιακός από το iefimerida.gr

Η ήττα των ερυθρολεύκων από τον Ερυθρό Αστέρα και η νίκη της Μπάγερν επί της Τότεναμ με το εκπληκτικό 2-7, διατήρησαν στην κορυφή τους Βαυαρούς και ανέβασαν στη δεύτερη θέση τους Σέρβους.

Ερυθρός Αστέρας - Ολυμπιακός 3-1

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μπενζιά, Μασούρας (79′ Ελαμπντελαουί), Λοβέρα (61′ Ποντένσε), Γκερέρο.

Ερυθρός Αστέρας (Β. Μιλόγεβιτς): Μπόργιαν, Ρόντιτς, Γκόμπελιτς, Ντέγκενεκ, Μιλούνοβιτς, Γιόβαντσιτς (55′ Βούλιτς), Κάνιας, Μάριν, Βαν λα Πάρα (61′ Μποάκιε), Ματέο Γκαρσία, Τομανέ.