Champions League: Στα πλέι οφ Ντιναμό Κιέβου και Γάνδη, αποβλήθηκε ο Φούντας - iefimerida.gr

Champions League: Στα πλέι οφ Ντιναμό Κιέβου και Γάνδη, αποβλήθηκε ο Φούντας

Οι παίκτες της Ντιναμό Κιέβου πανηγυρίζουν την πρόκριση επί της Αλκμάαρ
Στα πλέι οφ του Champions League πέρασε η Ντιναμό Κιέβου / Φωτογραφία: AP

Η πρώτη από τις δύο βραδιές του τρίτου προκριματικού γύρου του Champions League, άνηκε στους γηπεδούχους.

Εκτός από την τεράστια πρόκριση του ΠΑΟΚ, Ντιναμό Κιέβου και Γάνδη πέρασαν επίσης στα πλέι οφ, εκμεταλλευόμενοι πως έπαιζαν στην έδρα τους, στα μονά ματς του γύρου.

Η Ντιναμό Κιέβου επικράτησε της Αλκμάαρ με 2-0 χάρη σε δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο. Το πρώτο ήρθε από τον Ροντρίγκες στο 49’ και το δεύτερο στο 86’ από τον Σαπαρένκο.

Στο Βέλγιο, η Γάνδη απέκλεισε την Ραπίντ Βιέννης επικρατώντας με 2-1. Στο 36’ ο Ντορς και στο 59’ με πέναλτι ο Γιάρεμτσουκ, έδωσαν σαφές προβάδισμα στην Γάνδη. Η Ραπίντ έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ταξιάρχη Φούντα, αλλά κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με τον Ντεμίρ στις καθυστερήσεις. Παρ’ όλα αυτά, γνώρισε τελικά τον αποκλεισμό.

Champions League: Το πανόραμα του τρίτου προκριματικού γύρου

• ΠΑΟΚ -Μπενφίκα 2-1 (63’ αυτ. Βερτόγκεν, 75’ Ζίβκοβιτς – 90+4’ Σίλβα)
  • Ντιναμό Κιέβου -Αλκμάαρ 2-0 (49’ Ροντρίγκες, 86’ Σαπαρένκο)
  • Γάνδη -Ραπίντ Βιέννης 2-1 (36’ Ντορς, 59’ πεν. Γιάρεμτσουκ – 90’ Ντεμίρ)