Champions League: Ματσάρα στη Μαδρίτη και πρόκριση της Ρεάλ στην παράταση επί της Τσέλσι, παρά την ήττα 2-3 - iefimerida.gr

Πρόκριση θρίλερ για τη Ρεάλ Μαδρίτης επί της Τσέλσι στα ημιτελικά του Champions League / Φωτογραφία: AP Photo-Manu Fernandez

Μετά από ένα ματς θρίλερ, η Ρεάλ Μαδρίτης πανηγύρισε στην παράταση την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League, παρά την ήττα 2-3 από την Τσέλσι.

Οι «μπλε» βρέθηκαν κοντά στο να πετύχουν μια τεράστια ανατροπή, καθώς προηγήθηκαν με 3-0 στην έδρα των «μερένχες», αλλά ένα γκολ στη συνέχεια έστειλε το ματς στο έξτρα 30λεπτο, εκεί όπου ο Μπενζεμά «χτύπησε» ξανά και έδωσε την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League στην ομάδα του.

Όπως φαίνεται, η Ρεάλ έχει εκτός από τον αρχηγό της και... άστρο, με αποτέλεσμα ακόμη και στις μέτριες βραδιές της καταφέρνει να παίρνει μεγάλα αποτελέσματα και κατά συνέπεια αντίστοιχου μεγέθους προκρίσεις. Το ίδιο έκανε και στη ρεβάνς των προημιτελικών με την Τσέλσι, αφήνοντας εκτός την ομάδα που κατέκτησε πέρσι το τρόπαιο.

Οι Λονδρέζοι όχι μόνο δεν το έβαλαν κάτω μετά την ήττα τους στο «Στάμφορντ Μπριτζ» την περασμένη εβδομάδα (1-3), αλλά μπήκαν αποφασισμένοι στον αγώνα για ό,τι καλύτερο. Και τα κατάφεραν, αφού προηγήθηκαν 0-3 στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», ενώ πριν από αυτό είχαν σημειώσει άλλο ένα γκολ πριν από αυτό του Βέρνερ, με τον Αλόνσο στο 63' που δεν μέτρησε μετά την εξέταση της φάσης από τον VAR (χέρι του σκόρερ) και να βρεθούν πολύ κοντά σε μία ανεπανάληπτη ανατροπή και πρόκριση.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, όμως, όπως συνέβη με την Παρί Σεν Ζερμέν, προκρίθηκε κόντρα σε αυτήν του Τόμας Τούχελ, αφού μπόρεσε για ακόμη μια φορά να πάει από... την κόλαση στον παράδεισο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μάουντ στο 15' και έδειξαν ότι θα εξαντλήσουν τις πιθανότητές τους, ενώ ο Ρούντιγκερ στο 51' έφερε το ζευγάρι στα ίσα. Ο Βέρνερ στο 75' έδωσε σκορ πρόκρισης στον σύλλογο του Λονδίνου, αλλά ο Ροντρίγκο στο 80' έστειλε το ματς στην παράταση, χάρη και σε μια εξαιρετική ασίστ του Μόντριτς.

Στο 9 6ο λεπτό της παράτασης ο Μπενζεμά πέτυχε το «χρυσό» -όπως αποδείχθηκε γκολ της Ρεάλ, με το οποίο θα τη στείλει στα ημιτελικά κόντρα στον νικητή του ζευγαριού Ατλέτικο Μαδρίτης - Μάντσεστερ Σίτι, με τους «πολίτες» να έχουν το προβάδισμα του 1-0 από τον αγώνα στην Αγγλία.

Η ήττα αυτή για τη Ρεάλ ήταν μόλις η 2η σε 18 ματς που έχει δώσει σε προημιτελικούς Champions League στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» (14 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες). Η μοναδική μέχρι τώρα ήταν εκείνη από τη Γιουβέντους το 2018, επίσης με 1-3.

Υπενθυμίζεται ότι, στο άλλο παιχνίδι της Τρίτης (12/4), η Βιγιαρεάλ ολοκλήρωσε την έκπληξη και με το 1-1 που απέσπασε στο Μόναχο, απέκλεισε την Μπάγερν Μονάχου και πανηγύρισε την πρόκριση στους «4» της διοργάνωσης.