Champions League: Προκρίθηκε δίχως να ιδρώσει η Μπάγερν Μονάχου, 2-1 τη Λάτσιο - iefimerida.gr

Champions League: Προκρίθηκε δίχως να ιδρώσει η Μπάγερν Μονάχου, 2-1 τη Λάτσιο

Πανηγυρίζουν οι παίκτες της Μπάγερν Μονάχου
Πανηγυρίζουν οι παίκτες της Μπάγερν Μονάχου / Φωτογραφία: AP IMAGES

Η Μπάγερν Μονάχου προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League μετά και τη νέα νίκη με 2-1 επί της Λάτσιο.

Οι Γερμανοί είχαν... περάσει ουσιαστικά από το πρώτο παιχνίδι, επικρατώντας 4-1 στη Ρώμη. Ωστόσο δεν επαναπαύτηκαν και πάλεψαν για να ζευγαρώσουν τις νίκες τους. O Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 33', με τον Τσούπο Μότινγκ να κάνει το 2-0 στο 73'. Για τους Λατσιάλι μείωσε ο Παρόλο στο 82', διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ.

Το ματς

Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη κάθε φορά που δημιουργούσαν κάτι αξιόλογο, το άφηναν ημιτελές. Καθώς το πρώτο μισάωρο πέρασε χωρίς την κλασική ευκαιρία αρκούσε μία ανόητη κίνηση του Μουρίκι για να δημιουργήσει τις συνθήκες ώστε ν' ανοίξει το σκορ. Ο επιθετικός της Λάτσιο αγκάλιασε τον Γκορέτσκα και τον γκρέμισε, ο διαιτητής σφύριξε το πέναλτι στο 31ο λεπτό.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι το εκτέλεσε και ήταν εύστοχος κόντρα στον πρώην συμπαίκτη του, Πέπε Ρέινα. Το δεύτερο μέρος τελείωσε όπως και το πρώτο με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο και τους φιλοξενούμενους απλά να περιμένουν. Στο 67ο λεπτό ο Λεβαντόβσκι έκανε το σουτ κεντρικά εκτός περιοχής, η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι και ύστερα αναπαύτηκε στην αγκαλιά του Ρέινα.

Στο 71ο λεπτό ο Φλικ πέρασε τον Τσούπο-Μοτίνγκ κι αυτός βρήκε δίχτυα ύστερα από δύο λεπτά. Υποδέχτηκε την κάθετη του Αλάμπα και πλάσαρε ιδανικά προ του Ρέινα κάνοντας το 2-0. Η Λάτσιο κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 82ο λεπτό με τη συνεργασία των δύο αλλαγών του Σιμόνε Ιντζάκι. Ο Περέιρα εκτέλεσε το φάουλ και ο Παρόλο στο δεύτερο δοκάρι νίκησε τον Νίμπελ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μπάγερν Μονάχου-Λάτσιο 2-1

ΜΠΑΓΕΡΝ (Χάνζι Φλικ): Νίμπελ, Παβάρ, Μπόατενγκ (46' Ζίλε), Αλάμπα, Ερνάντεθ, Κίμιχ (77' Μαρτίνεθ), Γκορέτσκα (64' Ντέιβις), Σανέ, Μίλερ (71' Μουσιάλα), Γκνάμπρι, Λεβαντόβσκι (71' Τσούπο-Μοτίνγκ).

ΛΑΤΣΙΟ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Ρέινα, Λατσάρι (57' λ,τρ Παρόλο) - Μάρουσιτς, Ατσέρμπι, Ράντου - Φάρες (46' λ.τρ Λούλιτς), Λουίς Αλμπέρτο (75' Κατάλντι), Εσκαλάντε (84' Άκπα-Άκπρο), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Κορέα, Μουρίκι (55' Περέιρα).