Champions League: Παλικαρίσια πρόκριση της Πόρτο επί της Γιουβέντους -«Γλυκιά» ήττα με 3-2 στην παράταση - iefimerida.gr

Ο Ολιβέιρα πανηγυρίζει με συμπαίκτες του στην Πόρτο
Τεράστια πρόκριση για την Πόρτο στην παράταση με 10 παίκτες επί της Γιουβέντους / Φωτογραφία: AP

Ενας πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, ο Σέρτζιο Ολιβέιρα, βοήθησε την Πόρτο να πάρει τεράστια πρόκριση τους «8» του Champions League.

Η Γιουβέντους κατάφερε να κερδίσει με 2-1 και να στείλει το ματς στην παράταση (με το ίδιο σκορ κέρδισε το πρώτο ματς η Πόρτο), ωστόσο εκεί δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 54ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Πόρτο προηγήθηκε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ολιβέιρα στο 14’ και πήγε με αυτό το 0-1 στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη η Πόρτο έκανε την ανατροπή με δύο τέρματα του Κιέζα: ένα στο 49’ και άλλο ένα στο 63’ και ενώ οι Πορτογάλοι είδαν τον Ταρεμί να αποβάλλεται με δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα δύο λεπτών.

Κατάφεραν να αντέξουν ωστόσο και να οδηγήσουν το ματς στην παράταση. Εκεί ο Ολιβέιρα και πάλι «χτύπησε» στο 115’ κάνοντας το 2-2. Η Γιουβέντους ήθελε πλέον δύο τέρματα και βρήκε το πρώτο στο 117’ με τον Ραμπιό, ωστόσο δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και έτσι βρέθηκε εκτός συνέχειας.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Σάντρο, Μπονούτσι (75’ Ντε Λιτ), Ντεμιράλ, Κουαρδάδο, Ράμσεϊ (75’ ΜακΚίνεϊ), Ραμπιό, Αρτούρ (102’ Κουλουσέφσκι), Κιέζα (102’ Μπερναντέσκι), Μοράτα, Ρονάλντο

ΠΟΡΤΟ: Μαρτσέσιν, Πέπε, Μανάφα, Μπεμπά, Σανούσι (71’ Ντίαζ), Κορόνα (118’ Λέιτε), Ολιβέιρα (118’ Εντιαγέ), Ουρίμπε (90’ Γκούγιτς), Οτάβιο (62’ Σαρ), Μαρέγκα (106’ Μαρτίνες), Ταρέμι.