Champions League: Πρόκριση για Ομόνοια και Δώνη, αποκλεισμός για Μπάρκα - iefimerida.gr

Champions League: Πρόκριση για Ομόνοια και Δώνη, αποκλεισμός για Μπάρκα

Σέλτικ-Φερεντσβάρος
Σέλτικ-Φερεντσβάρος /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: AP

Ολοκληρώθηκε ο δεύτερος προκριματικός γύρος του Champions League με μονά παιχνίδι λόγω του κορονοϊού και τις επίδρασής τους στις αθλητικές διοργανώσεις.

Η Ομόνοια πανηγύρισε μεγάλη πρόκριση στη Βαρσοβία επί της Λέγκια. Οι Πολωνοί έμειναν με αριθμητικό μειονέκτημα στο 56ο λεπτό με τη δεύτερη κίτρινη κάρτα που αντίκρισε ο Λεβτσούκ. Η ομάδα της Κύπρου δεν το εκμεταλλεύτηκε στην κανονική διάρκεια, αλλά το έκανε στην παράταση όπου οδηγήθηκε στο ματς.

Το τριφύλλι πήρε τη νίκη (0-2) με τα γκολ των Γιόρντι Γκόμεθ (με πέναλτι) στο 92ο λεπτό και Σάντος στο 107ο και το εισιτήριο για τον τρίτο προκριματικό. Αέρας η Μακάμπι και ο Γιώργος Δώνης με τριάρα στον επόμενο γύρο.

Η ομάδα του Τελ Αβίβ νίκησε τη Σουντούβα με 3-0. Το σκορ για την ισραηλινή ομάδα άνοιξε ο Ρίκαν στο 30', ενώ διεύρυνε ο Μπλάκμαν στο 73'. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Νταβιντζάντα στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου.

Οδυνηρός αποκλεισμός για τον Βασίλη Μπάρκα. Η ομάδα της Γλασκώβης υποδέχθηκε τη Φερεντσβάρος και γνώρισε την ήττα (1-2) και τον αποκλεισμό.

Τα αποτελέσματα των προκριματικών του Champions League

Μονοπάτι πρωταθλητών

• Κλουζ - Ντίναμο Ζάγκρεμπ 2-2 (πρόκριση στα πέναλτι για Ντινάμο) (64' Περέιρα, 90+3' Ντεμπέλιουχ / 14' Γκόγιακ, 78' Καστράτι)
  • Γιουνγκ Μπόις - Κλάσβικ 3-1 (51' Ενσαμέ, 57' Σουλεϊμάνι, 82' Ενγκαμελό / 79' Γιοχάνεσεν)
  • Σουντούβα - Μακάμπι Τελ Αβίβ 0-3 (30' Ρίκαν, 74' Μπλάκμαν, Νταβιντζάντα)
  • Λέγκια - Ομόνοια 0-2 παρ. (0-0) (92' Γκόμεθ, 107' Σάντος)
  • Τσέλιε - Μόλντε 1-2 (38' Λότριτς / 57' Χουσάιν, 74' Τζέιμς)
  • Λουντογκόρετς - Μίντιλαντ 0-1 (78' Ζούνιορ Μπρουμάδο)
  • Ντινάμο Μπρεστ - Σαράγεβο 2-1 (3' Γκορντέιτσουκ, 49' Ντιαλό / 34' Ντοκάνοβιτς)
  • Καραμπάχ - Σερίφ 2-1 (22' Μάτιτς, 63' Εμρέλι / 78' Καστανιέδα)
  • Τίρανα - Ερυθρός Αστέρας 0-1 (62' Τομανές)
  • Σέλτικ - Φερεντσβάρος 1-2 (53' Κρίστι / 7' Σίγκερ, 75' Ενγκέν)

Μονοπάτι μη πρωταθλητών

• ΠΑΟΚ - Μπεσίκτας 3-1 (7', 24' Τζόλης, 30' Πέλκας / 37' Λάριν)
  • Άλκμααρ - Βικτόρια 3-1 παρ. (1-1) (90+5' Κουπμάινερς, 98', 118' Γκούντμουντσον / 37' Λάριν)
  • Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ - Ραπίντ Βιέννης 0-1 (32' Κάρα)