Champions League-Προκριματικά: Η Ντινάμο Ζάγκρεμπ πήρε στην παράταση το τελευταίο εισιτήριο για τους ομίλους - iefimerida.gr

O Josip Drmic πανηγυρίζει τη πρόκριση της Ντινάμο Ζάγκρεμπ στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ / φωτογραφία Associated Press

Η Ντινάμο Ζάγκρεμπ συμπλήρωσε το «παζλ» των 32 ομάδων των ομίλων του Champions League, καθώς επικράτησε της νορβηγικής Μπόντο Γκλιμτ με 4-1 στην παράταση και με συνολικό σκορ 4-2, πήρε το τελευταίο «εισιτήριο» για τα «χρυσοφόρα» γκρουπ της διοργάνωσης.

Η Ντινάμο ξεκίνησε τον αγώνα στα... κόκκινα και μόλις στο 4ο λεπτό ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα με το γκολ του Όρσιτς. Στο 32' ο Αντέμι είχε προσπάθεια στο δοκάρι για τους Κροάτες, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μπρούνο Πέτκοβιτς με ένα καταπληκτικό ανάποδο ψαλίδι έκανε το 2-0 για την Ντινάμο, προσφέροντάς της σκορ πρόκρισης.

Μετά το 2-0 ωστόσο, η κροατική ομάδα σταμάτησε να... παίζει και λειτούργησε περισσότερο για να προστατέψει το αποτέλεσμα, με την Μπόντο Γκλιμτ να αντιδράει, να παίρνει να ηνία του αγώνα και να μειώνει στο 70' με τον Γκρονμπάεκ, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί η Ντινάμο συνήλθε, άρχισε να χάνει ξανά ευκαιρίες και στο 117' βρήκε το γκολ που έψαχνε, μετά από εξαιρετική εκτέλεση του Γιόζιπ Ντρίμιτς, ο οποίος έστειλε ουσιαστικά την κροατική ομάδα στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Στο 120' ο Μποτσκάι μετά από αντεπίθεση διαμόρφωσε το τελικό 4-1, μέσα σε έξαλλούς πανηγυρισμούς στο... φλεγόμενο «Μακσιμίρ».

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στις ρεβάνς για τα play off του Champions League (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):

Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)-Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) 2-1 (0-0)(58΄ Κόπιτς, 72΄ Κλίμεντ - 38΄ Όζομπιτς)

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) 2-2 (2-3)(27΄ Πέσιτς, 43΄ Ίβανιτς - 45+4΄ Σούντγκρεν, 90΄ αυτ. Πάβκοβ)

Μπενφίκα (Πορτογαλία)-Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία) 3-0 (2-0)(27΄ Οταμέντι, 40΄ Ράφα Σίλβα, 42΄ Νέρες)

Τραμπζονσπόρ (Τουρκία)-Κοπεγχάγη (Δανία) 0-0 (1-2)

Αϊντχόφεν (Ολλανδία)-Ρέιντζερς (Σκωτία) 0-1 (2-2)(60΄ Τσόλακ) Ντινάμο Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) 4-1 παρ. (0-1)(4΄ Όρσιτς, 35΄ Πέτκοβιτς, 117΄ Ντρίμιτς, 120΄ Μποτσκάι - 70΄ Γκρονμπάεκ)