Champions League: Προβάδισμα πρόκρισης για Τσέλσι, ανοιχτοί λογαριασμοί για Γιουβέντους και Βιγιαρεάλ [βίντεο] - iefimerida.gr

Champions League: «Αγκαλιά» με την πρόκριση στα προημιτελικά η Τσέλσι
Champions League: «Αγκαλιά» με την πρόκριση στα προημιτελικά η Τσέλσι / Φωτογραφία: AP Photo/Ian Walton

Με το ένα... πόδι στους προημιτελικούς του Champions League βρίσκεται η κάτοχος του τροπαίου Τσέλσι, μετά το 2-0 επί της Λιλ στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Την ίδια ώρα, Βιγιαρεάλ και Γιουβέντους άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς μετά το 1-1 στο «Κεράμικα» και θα «λύσουν τις διαφορές τους στο Τορίνο.

Τσέλσι-Λιλ 2-0

Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πέτυχαν οι Λονδρέζοι μπροστά στο κοινό τους, με τον Χάβερτς στο ξεκίνημα του ματς και τον Πούλισικ λίγο μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα κι έκαναν το 3 στα 3 απέναντι στους «Λιλουά», τους οποίους είχαν νικήσει δύο φορές στην φάση των ομίλων της σεζόν 2019-2020 με το ίδιο, μάλιστα, σκορ (2-1).

Μετά το αποτέλεσμα αυτό το έργο των πρωταθλητών Γαλλίας στη ρεβάνς του «Λα Μποζουάρ» στις 16/3 γίνεται εξαιρετικά δύσκολο.

Βιγιαρεάλ-Γιουβέντους 1-1

Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς «έγραψε ιστορία» στο «Κεράμικα». Στο ντεμπούτο του στο Champions League σκόραρε στο 37ο δευτερόλεπτο, βάζοντας μπροστά στο σκορ την «Βέκια Σινιόρα» κι έγινε ο πρώτος παίκτης που έχει γεννηθεί τον 21ο αιώνα (28/01/2000) και σκοράρει με την φανέλα «Γιούβε» στα νοκ-άουτ του Champions League.

Παράλληλα, σημείωσε το δεύτερο πιο γρήγορο γκολ ποδοσφαιριστή που κάνει ντεμπούτο στην κορυφαία διοργάνωση του κόσμου σε επίπεδο συλλόγων.

Η Βιγιαρεάλ που ήταν καλύτερη στη συνέχεια του αγώνα, παρά την «ψυχρολουσία» που δέχτηκε, έφτασε στην ισοφάριση στο 66ο λεπτό με τον Παρέχο και πλέον τα πάντα θα κριθούν στη ρεβάνς του Τορίνο στις 16 Μαρτίου.