Champions League πόλο: Περίπατο στην... πισίνα για τον Ολυμπιακό -Νίκησε με 20-9 την Ντιναμό Τιφλίδας - iefimerida.gr

Άνετη νίκη για τον Ολυμπιακό επί της Ντιναμό Τιφλίδας στην πρεμιέρα του Champions League πόλο Ανδρών / Φωτογραφία: Intime-ΒΗΧΟΣ ΝΙΚΟΣ

Ενα εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός στο πρώτο παιχνίδι του για τον Α' όμιλο του Champions League πόλο των Ανδρών με αντίπαλο την Ντιναμό Τιφλίδας.

Μετά το 5-2 του πρώτου 8λέπτου, οι «ερυθρόλευκοι» δεν… κοίταξαν ποτέ πίσω τους κι έφτασαν στο άνετο 20-9 επί των Γεωργιανών, κάνοντας ιδανικό ντεμπούτο στη διοργάνωση για την τρέχουσα σεζόν. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γιάννης Φουντούλης, ο οποίος σημείωσε 8 τέρματα.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός δεν έδειξε διάθεση για… δώρα στο «Παπαστράτειο» στην πρεμιέρα του στο Champions League. Πήρε εξαρχής προβάδισμα τεσσάρων γκολ και δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Ντιναμό. Οι Πειραιώτες έφτασαν στο 4-0 στα 3:55 με δύο γκολ του Φουντούλη κι από ένα των Φιλίποβιτς και Κολόμβου, τελειώνοντας κάθε σκέψη των Γεωργιανών για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Το 8λεπτο έληξε με τον Ολυμπιακό στο 5-1, χάρη στο τρίτο τέρμα του Φουντούλη, ενώ η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου συνέχισε... γκαζωμένη και στην επόμενη περίοδο, ανεβάζοντας το σκορ στο ημίχρονο στο 9-4 με το επιμέρους 4-2.

Στο τρίτο 8λεπτο ο Φουντούλης συνέχισε να βάζει «φωτιά» στα αντίπαλα δίκτυα, με τον Γενηδουνιά να παίρνει τη σκυτάλη και να πηγαίνει το σκορ στο 13-7 με δύο προσωπικά τέρματα.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στα τελευταία λεπτά έδωσε διψήφιες διαστάσεις στο υπέρ του προβάδισμα, φτάνοντας στο 18-8 και στο τελικό 20-9.

Τα οκτάλεπτα: 5-2 4-2, 4-3, 7-2

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Μπίγιατς, Γκίλλας, Ράντοβιτς 2, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 8, Γούβης 1, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 2, Φιλίποβιτς 3, Χρυσοσπάθης, Κολόμβος 1, Ζερδεβάς.

Ντιναμό Τιφλίδας: Ραζμάντζε, Τκεσχελασβίλι, Νταντβάνι, Ιμναϊσβίλι, Μπιτάντζε 1, Ζελάκα 4, Αντεϊσβίλι 1, Σάριτς 1, Μεσκί, Μαγκρακβελίντζε, Βάσιτς 2, Ακβλεντιάνι, Σουμπλάντζε.