Champions League: Προβάδισμα για την Παρί με 1-0 επί της Ρεάλ -Η Σίτι «καθάρισε» 0-5 τη Σπόρτινγκ [βίντεο] - iefimerida.gr

Οι παίκτες της Παρί Σεν Ζερμέν πανηγυρίζουν το γκολ του Μπαπέ επί της Ρεάλ Μαδρίτης για τους «16» του Champions League / Φωτογραφία: AP Photo-Francois Mori

Με γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 1-0 της Ρεάλ Μαδρίτης στο σπουδαιότερο ματς των «16» του Champions League.

Αντίθετα, η Μάντσεστερ Σίτι «καθάρισε» ήδη την πρόκριση στην οκτάδα, καθώς επικράτησε με το εμφατικό 5-0 της Σπόρτινγκ, στη Λισαβόνα.

Το Champions League επέστρεψε το βράδυ της Τρίτης (15/2) και το «μενού» περιλάμβανε ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι. Όλα έδειχναν πως οι Παριζιάνοι και οι Μαδριλένοι θα έμεναν στο μηδέν και έτσι θα πήγαιναν στον επαναληπτικό της Ισπανίας με απόλυτη ισορροπία, αλλά ο Μπαπέ είχε άλλη άποψη. Με το γκολ που πέτυχε δευτερόλεπτα πριν το τελικό σφύριγμα, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, έναντι σε αυτήν που φημολογείται ότι θα μετακομίσει την επόμενη σεζόν.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε τρομερή βραδιά τον τερματοφύλακά τους, Κουρτουά, που έπιασε και πέναλτι με εκτελεστή τον Μέσι στο 62ο λεπτό. Όμως, στις καθυστερήσεις δεν μπόρεσε να βάλει «στοπ» και στον Γάλλο σταρ, ο οποίος κατάφερε να λύσει τον... γόρδιο δεσμό στην εστία του Βέλγου τερματοφύλακα.

Champions League: Η Μάντσεστερ Σίτι «ξόρκισε» την κατάρα της Πορτογαλίας

Η Μάντσεστερ Σίτι πήγε σε μια χώρα, την Πορτογαλία, που της φέρνει άσχημες μνήμες, αλλά με το εμφατικό 0-5 έδειξε ότι κάτι τέτοιο δεν την απασχολούσε.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα εξασφάλισε την πρόκρισή της στους προημιτελικούς, καθώς έφυγε θριαμβεύτρια από τη χώρα όπου είχε ηττηθεί τόσο στον προημιτελικό του 2020 από τη Λιόν (Λισαβόνα) όσο και στον τελικό του 2021 από την Τσέλσι (Πόρτο).

Δύο γκολ για τους «πολίτες» σημείωσε ο Μπερνάρντο Σίλβα (17',44') και από ένα οι Μαχρέζ (7'), Φόντεν (32'), Στέρλινγκ (58') με τον τελευταίο να σκοράρει για 150η φορά στην καριέρα του -127 με τη Σίτι, 23 με τη Λίβερπουλ. Έτσι, η ρεβάνς της 9ης Μαρτίου στο «Έτιχαντ» αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα.