Champions League: Η Παρί Σεν Ζερμέν στους «8», στο 1-1 με την Μπαρτσελόνα - iefimerida.gr

Champions League: Η Παρί Σεν Ζερμέν στους «8», στο 1-1 με την Μπαρτσελόνα

Ο Εμπαπέ στο ματς Παρί Σεν Ζερμέν-Μπαρτσελόνα
Ο Εμπαπέ στο ματς Παρί Σεν Ζερμέν-Μπαρτσελόνα / ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: AP

Η Παρί Σεν Ζερμέν με το αποψινό 1-1 απέναντι στην Μπαρτσελόνα, πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.

Οι Παριζιάνοι βασίστηκαν πάνω στο 4-1 του πρώτου ματς και κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση, με την Μπαρτσελόνα ωστόσο να κάνει μία καλή εμφάνιση και να δικαιούται κάτι παραπάνω από αυτό το παιχνίδι. Δημιούργησε ευκαιρίες με τον Ντεμπέλε, ωστόσο η Παρί προηγήθηκε στο σκορ στο 30' χάρη σε εύστοχο πέναλτι του Εμπαπέ.

Εξι λεπτά μετά ο Μέσι ισοφάρισε ωστόσο με ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή. Στάθηκε μοιραίος ωστόσο λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, καθώς ο Νάβας απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Αργεντινός (έδιωξε με το πόδι, με την μπάλα να χτυπά στη συνέχεια στο δοκάρι) και το οποίο θα μπορούσε να έχει αλλάξει δραματικά την ροή του αγώνα, αν ευστοχούσε.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Καταλανούς να δημιουργούν ευκαιρίες, αλλά να φεύγουν τελικά με την ισοπαλία και την Παρί να παίρνει το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Νάβας, Φλορέντσι (Νταγμπά), Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Κουρζαβά (46' Ντιαλό), Γκέιγ (60' Περέιρα), Παρέδες, Βεράτι (89' Ραφίνια), Ντράξλερ (59' Ντι Μαρία), Ικάρντι, Εμπαπέ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Ντεστ (66' Τρινκάο), Μινγκέθα (35' Φίρπο), Λανγκλέ, Άλμπα, Ντε Γιονγκ, Μπουσκέτς (79' Ιλάι), Πέδρι (79' Πιάνιτς), Γκριεζμάν, Μέσι, Ντεμπελέ (79' Μπρεθγουέιτ).