Champions League: Ο Χάαλαντ πέτυχε 5 γκολ μέχρι το 57' και πήγαινε για ασύλληπτο ρεκόρ -Τον έκανε αλλαγή ο Πεπ - iefimerida.gr

Ο Χάαλαντ πέτυχε 5 γκολ σε έναν αγώνα Champions League και πήγαινε για ασύλληπτο ρεκόρ / Φωτογραφία: AP Photo-Dave Thompson

Ο «οδοστρωτήρας» Έρλινγκ Χάαλαντ πήγαινε για ένα ασύλληπτο ρεκόρ στο Champions League, αλλά λογάριαζε χωρίς... τον προπονητή του.

Στο παιχνίδι της Μάντσεστερ Σίτι με τη Λειψία για τους «16» του Champions League, στη ρεβάνς του 1-1 της Γερμανίας, ο Νορβηγός επιθετικός πέτυχε 5 γκολ μέχρι το 57' και οδηγούσε την ομάδα του σε έναν θρίαμβο (εκείνη τη στιγμή το σκορ ήταν στο 6-0).

Μετά τα τρία τέρματα που σημείωσε στο πρώτο μέρος, όταν και διαμόρφωσε το 3-0 για τη Σίτι, ο Χάαλαντ σκόραρε άλλα δύο στην επανάληψη μέχρι και το 57ο λεπτό. Κάτι που έχουν πετύχει μόνο ο Μέσι και ο Λουίς Αντριάνο στο Champions League.

Έξι γκολ στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση δεν έχει πετύχει κανείς. Και δεν θα μάθουμε ποτέ εάν μπορούσε να τα καταφέρει ο Νορβηγός, καθώς ο Πεπ Γκουαρδιόλα έκανε τον παίκτη του αλλαγή στο 62' (!). Γεγονός το οποίο έκανε τον παίκτη εκτός από το να απορήσει, να δείξει και τη δυσφορία του προς τον Καταλανό τεχνικό.

Δείτε τα 5 γκολ του Χάαλαντ στον επαναληπτικό των «16» του Champions League κόντρα στη Λειψία: