Champions League: Σάντσο και Ρόις έστειλαν την Ντόρτμουντ στους «8» [βίντεο] - iefimerida.gr

Champions League: Σάντσο και Ρόις έστειλαν την Ντόρτμουντ στους «8» [βίντεο]

Ο Ρόις εκτέλεσε την Αϊντχόβεν και έστειλε τη Ντόρτμουντ στους «8» του Champions League
Ο Ρόις εκτέλεσε την Αϊντχόβεν και έστειλε την Ντόρτμουντ στους «8» του Champions League / Φωτογραφία: AP

Το γκολ του Τζέιντον Σάντσο μόλις στο 3ο λεπτό και του Μάρκο Ρόις στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλαν την Μπορούσια Ντόρτμουντ στους προημιτελικούς του Champions League, με το τελικό 2-0 επί της Αϊντχόφεν, στη ρεβάνς της φάσης των «16» της διοργάνωσης στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ».

Διπλή, πλέον, θα είναι η εκπροσώπηση των Γερμανών στην κλήρωση της Παρασκευής (15/03), καθώς εκτός από τους Βεστφαλούς το «εισιτήριο» για την οκτάδα έχει εξασφαλίσει νωρίτερα και η Μπάγερν Μονάχου, με το 3-0 επί της Λάτσιο.

Ο 23χρονος Άγγλος επιθετικός με συρτό σουτ στο ξεκίνημα έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, για να χάσει απίστευτη ευκαιρία ο Λουκ Ντε Γιονγκ στο 90΄+4 για να ισοφαρίσει για την PSV και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα.

Ακριβώς ένα λεπτό μετά ο αρχηγός της Ντόρτμουντ, Μάρκο Ρόις, ο οποίος το ερχόμενο καλοκαίρι είναι πολύ πιθανό ν΄ αποχωρήσει από το σύλλογο, «κλείδωσε» την πρόκριση για την ομάδα με πλασέ.

Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Τσαν, Ζούλε, Χούμελς, Μάατσεν, Οζκάν, Ζάμπιτσερ, Σάντσο (75΄Ρόις), Μάλεν (70΄Αντεγιέμι), Μπραντ (58΄Ενμέτσα), Φίλκρουγκ

Αϊντχόφεν (Πέτερ Μπος): Μπενίτες, Τέζε, Σούτεν, Μποσκάλι, Ντεστ, Τιλ (46΄Λοσάνο), Μάουρο Ζούνιορ (86΄Μπαμπάντι), Φίρμαν (82΄Πεπί), Μπακαγιόκο, Τίλμαν, Ντε Γιονγκ