Champions League: Πειστικές νίκες για Μπάγερν και Μπαρτσελόνα -«Πάρτι» με τη Λίβερπουλ έκανε η Νάπολι [βίντεο] - iefimerida.gr

Η Νάπολι διέσυρε τη Λίβερπουλ στο αποτέλεσμα που προκάλεσε τη μεγαλύτερη αίσθηση στην πρεμιέρα του Champions League / Φωτογραφία: AP Photo-Andrew Medichini

Την ώρα που Μπάγερν Μονάχου και Μπαρστελόνα πετύχαιναν πειστικές νίκες στην πρεμιέρα τους στο Champions League 2022-23, η Λίβερπουλ γνώριζε τον διασυρμό από τη Νάπολι.

Μόνο στις φανέλες θύμισαν την αρμάδα του Γιούργκεν Κλοπ οι «κόκκινοι» στο ματς της Καμπανίας. Οι «παρτενοπέι» επικράτησαν με το εμφατικό 4-1 (το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 3-0). Μάλιστα, κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι (1') και χαμένο πέναλτι (18') με τον Όσιμεν.

Ο Νιγηριανός τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στο 41' από τον Τζιοβάνι Σιμεόνε, ο οποίος τρία λεπτά αργότερα σκόραρε στο ντεμπούτο του στο Champions League. Όσο για τη Λίβερπουλ, που πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο, αυτή η ήττα ήταν μόλις η δεύτερη σε 18 ματς σε όμιλο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Στο άλλο σπουδαίο παιχνίδι της βραδιάς, επίσης στην Ιταλία, αλλά για τον 3ο Όμιλο, η Μπάγερν πέρασε νικηφόρα (0-2) από την έδρα της Ίντερ. Δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο ήταν αρκετά για τους Βαυαρούς, που είχαν πρωταγωνιστή τον Λιρόι Σανέ, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 25' και υποχρέωσε τον Ντ' Αμπρόζιο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 66', έπειτα από εκπληκτική συνεργασία με τον Κομάν.

Η Μπαρτσελόνα ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Πλζεν με 5-1 στο «Καμπ Νου» και τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να πετυχαίνει το πρώτο του χατ-τρικ (34', 45+3' και 67') με τους «μπλαουγκράνα» και να φτάνει τα 89 γκολ στη διοργάνωση.

Στο Λονδίνο, το πρόσωπο της βραδιάς ήταν ο Ριτσάρλισον, που πέτυχε τα πρώτα του δύο γκολ με τη φανέλα της Τότεναμ (76' και 81') και διαμόρφωσε το 2-0 σε βάρος της Μαρσέιγ. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς είχε αποβληθεί από το 48' ο Μπεμπά, με αποτέλεσμα να μην αντέξουν μέχρι τέλους.

Την ίδια ώρα, στο Βέλγιο, η Κλαμπ Μπριζ άντεξε την πίεση της Λεβερκούζεν και πραγματοποίησε νικηφόρο ξεκίνημα χάρη στο τέρμα που σημείωσε στο 42'. Ένα γκολ που η UEFA μπορεί να πιστώνει στον Σιλά, αλλά πρόκειται ξεκάθαρα για αυτογκόλ του τερματοφύλακα Χραντέτσκι.

Απίθανο ματς έγινε στο «Μετροπολιτάνο» της Μαδρίτης, με την Ατλέτικο Μαδρίτης και την Πόρτο να βρίσκονται στο 0-0 με τη συμπλήρωση 90 λεπτών. Ωστόσο, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ερμόσο, που είχε μπει ως αλλαγή στο 68', έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά αμέσως μετά ο ίδιος παίκτης υπέπεσε σε πέναλτι (χέρι).

Στο 90+5' ο Ουρίμπε ευστόχησε από τη βούλα και διαμόρφωσε το 1-1, αλλά το παιχνίδι είχε ακόμη… δρόμο, καθώς στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αντουάν Γκριεζμάν έδωσε τη νίκη με 2-1 στους Ισπανούς. Ο αρχηγός Κόκε συμπλήρωσε 500 ματς με τους «ροχιμπλάνκος» και υπολείπεται ακόμα τρία του ρέκορντμαν συμμετοχών, Αμπελάρδο. Θα το γιόρταζε δεόντως, όμως το γκολ που πέτυχε στο 50' ακυρώθηκε μετά από έλεγχο του VAR.

Όλα τα γκολ από το... δεύτερο πιάτο της 1ης αγωνιστικής:

Νωρίτερα, στα ματς των 19:45, με εντυπωσιακό τρόπο και άκρως εμφατικές νίκες μπήκαν στους ομίλους του Champions League ο Άγιαξ και η Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Οι πρωταθλητές Ολλανδίας συνέτριψαν με 4-0 τη Ρέιντζερς, ομάδα που για να μπει στους ομίλους του Champions League είχε αποκλείσει -και με αρκετή δόση τύχης- μια άλλη ομάδα από τη χώρα της τουλίπας, την Αϊντχόφεν. Την ίδια ώρα, οι Πορτογάλοι έκαναν... πάρτι επί γερμανικού εδάφους απέναντι στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης, της οποίας επιβλήθηκαν 0-3.

Ο Άγιαξ έδειξε ήδη από το πρώτο μέρος ότι θα φτάσει στο 5x5 κόντρα στους Σκωτσέχους, όταν είχε πάρει προβάδισμα με 3-0 στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα», με τα τέρματα να σημειώνονται σε διάστημα 16 λεπτών. Έτσι, το υπόλοιπο της αναμέτρησης πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη του «Αίαντα» απέναντι στη Ρέιντζερς σε φάση ομίλων Champions League, μετά τη σεζόν 1996-97 και η πέμπτη συνολικά στις μεταξύ τους μάχες στην Ευρώπη, μετά από τη διπλή επικράτηση στο European Super Cup της περιόδου 1972-73.

Για τους «διαμαρτυρόμενους», που γνώρισαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο Αμστερνταμ, ήταν η πρώτη ήττα μετά από έξι θετικά αποτελέσματα στις τελευταίες συμμετοχές τους σε πρεμιέρες των γκρουπ της διοργάνωσης (4-2-0).

Η πρώτη αναμέτρηση σε ευρωπαϊκό επίπεδο ανάμεσα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης και στη Σπόρτινγκ Λισαβόνας εξελίχθηκε σε θρίαμβο των Πορτογάλων. Τα «λιοντάρια» επικράτησαν 0-3 στην πρεμιέρα των ομάδων στον 4ο Όμιλο και κατέρριψαν τη δυσμενή παράδοση που είχαν απέναντι σε γερμανικές ομάδες στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις με 13 ήττες σε 14 ματς, οι επτά τελευταίες, μάλιστα, συνεχόμενες.

Η ομάδα του Ρουμπέν Αμορίμ «χτύπησε» μέσα σε ένα δίλεπτο στο δεύτερο μέρος (65'-67΄) «παγώνοντας» τους γηπεδούχους, που μέχρι τότε είχαν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας. Λίγο πριν από το φινάλε ο Νούνο Σάντος «σφράγισε» την πολύ μεγάλη νίκη της ομάδας του. Από τον πάγκο της Σπόρτινγκ παρακολούθησε τον αγώνα ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος.

Champions League: Το πανόραμα της πρεμιέρας στη φάση των ομίλων