Champions League: «Καθάρισαν» τα φαβορί -Μπάγερν και Παρί οι πρώτες ομάδες που προκρίθηκαν στους «8» [βίντεο] - iefimerida.gr

Οι παίκτες της Μπάγερν πανηγυρίζουν γκολ απέναντι στην Λάτσιο
Οι παίκτες της Μπάγερν πανηγυρίζουν γκολ απέναντι στη Λάτσιο / Φωτογραφία: AP

Μπάγερν Μονάχου και Παρί Σεν Ζερμέν προκρίθηκαν στους «8» του Champions League.

Η Μπάγερν Μονάχου και η Παρί Σεν Ζερμέν έγιναν οι πρώτες ομάδες που εξασφάλισαν την παρουσία τους στα προημιτελικά του εφετινού Champions League.

Οι Βαυαροί «ξύπνησαν» από τον αγωνιστικό... λήθαργό τους και έφτασαν σε ένα εμφατικό 3-0... ανατροπής απέναντι στη Λάτσιο, ενώ οι πρωταθλητές Γαλλίας νίκησαν και στο δεύτερο ματς τη Σοσιεδάδ (αυτή τη φορά με 2-1), έπειτα από νέο «σόου» του Κιλιάν Εμπαπέ.

Στην κατάμεστη «Allianz Arena», η Μπάγερν έψαχνε ένα γρήγορο γκολ για να ισορροπήσει τη σειρά με τη Λάτσιο, η οποία μπήκε στο ματς με προβάδισμα 1-0 από το γκολ του Τσίρο Ιμόμπιλε στον πρώτο αγώνα της Ρώμης. Ο θρυλικός φορ των «λατσιάλι» ήταν εκείνος που έχασε και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς, όταν στο 35' απέτυχε να βρει δίχτυα με κεφαλιά απ' τα τρία μέτρα, σημαδεύοντας άουτ.

Τρία λεπτά μετά, η Μπάγερν «τιμώρησε» την αστοχία του Ιμόμπιλε με τον δικό της «γκολτζή» Χάρι Κέιν, ο οποίος με κεφαλιά-ψαράκι έδωσε προβάδισμα στη γερμανική ομάδα.

Πριν βγει το ημίχρονο, οι Βαυαροί έφεραν πια τον αγώνα στα... μέτρα τους, κάνοντας το 2-0 με κεφαλιά του Μίλερ σε σέντρα-σουτ του Ντε Λιχτ.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Μπάγερν κυριάρχησε απόλυτα στο χορτάρι κι έφτασε στο 3-0, ξανά με τον Κέιν, ο οποίος πήρε το... ριμπάουντ από την απόκρουση του Προβεντέλ στο πλασέ του Σανέ.

Champions League: Η Παρί επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στη Σοσιεδάδ

Στη «Reale Arena», η Παρί επιβεβαίωσε τη διαφορά δυναμικότητας και στον δεύτερο αγώνα της με τη Σοσιεδάδ.

Σε ένα ματς όπου ο Λουίς Ενρίκε παρέταξε την πιο νεανική ενδεκάδα της Παρί σε αγώνα του Champions League, με μέσο όρο ηλικίας 23 έτη και 361 ημέρες, οι Παριζιάνοι βρήκαν ένα γρήγορο γκολ με τον Εμπαπέ στο 15', έπειτα από ασίστ του Ντεμπελέ, σε μία φάση που η δύναμη του σουτ του Γάλλου... έσκισε το πλαϊνό δίχτυ!

Το σουτ του Εμπαπέ έσκισε τα δίχτυα

Στο 56' ο Εμπαπέ με ωραία κίνηση στο χώρο και πλασέ στην κλειστή γωνία έκανε το 2-0, δείχνοντας πως αν κι έχει πάρει την απόφαση να αποχωρήσει από την Παρί στο τέλος της σεζόν για να συνεχίσει στη Ρεάλ, θα ήθελε να οδηγήσει τους Παριζιάνους ως το τέλος του δρόμου στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Στο 89' ο Μερίνο με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-1, προσφέροντας στην ομάδα του το γκολ της τιμής που άξιζε.