Champions League: Η Λίβερπουλ κέρδισε ξανά τη Λειψία (2-0) και πέρασε στα προημιτελικά

Ο Σαλάχ στο Λίβερπουλ-Λειψία / ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: AP

Η Λίβερπουλ κέρδισε με 2-0 ξανά τη Λειψία και πέρασε στα προημιτελικά του Champions League.

Με την πρόκριση να έχει κριθεί ουσιαστικά από το πρώτο παιχνίδι, η Λειψία δεν είχε τίποτα να χάσει, ωστόσο έπαιξε επιφυλακτικά. Η Λίβερπουλ ήταν αυτή που δημιούργησε τις ευκαιρίες, κυρίως με τον Σαλάχ, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρει δίχτυα στο πρώτο ημίχρονο.

Αυτό το κατάφερε δύο φορές στην επανάληψη, μέσα σε λίγα λεπτά. Αφού πρώτα η Λειψία είχε δοκάρι στο 65' με τον Σέρλοθ, ο Σαλάχ στο 70' έκανε το 1-0 με συρτό πλασέ. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μανέ να σκοράρει από το ύψος της μικρής περιοχής, δίνοντας την δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς στην Λίβερπουλ, απέναντι στην Λειψία και ταυτόχρονα την πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φίλιπς, Καμπάκ, Ρόμπερτσον (90' Τσιμίκας), Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ (82' Μίλνερ), Τιάγκο (72' Κεϊτά), Μανέ (90' Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν), Σαλάχ, Ζότα (71' Οριγκί)

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάσι, Μουκιέλε, Ουπαμεκανό, Κλόστερμαν, Καμπλ (46' Σέρλοθ), Άνταμς, Όλμο (72' Χαϊνταρά), Σάμπιτζερ, Ενκουνκού, Πόουλσεν (60' Χουάνγκ), Φόρσμπεργκ (60' Κλάιφερτ)