Champions League: Κέρδισε με Ρέτσο η Λεβερκούζεν, πρόκριση για την Ρεάλ Μαδρίτης - iefimerida.gr

Οι παίκτες της Λεβερκούζεν πανηγυρίζουν
Οι παίκτες της Λεβερκούζεν πανηγυρίζουν /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI

Η Λεβερκούζεν του Παναγιώτη Ρέτσου κέρδισε με 0-2 στην Μόσχα την Λοκομοτίβ Μόσχας για το Champions League.

H Μπριζ έσωσε το βαθμό (1-1) στο 90+2' στην Κωνσταντινούπολη, διατήρησε το προβάδισμα για την τρίτη θέση και έστειλε τη Ρεάλ Μαδρίτης πριν παίξει με την Παρί στην επόμενη φάση. Διπλό της Λεβερκούζεν στη Μόσχα με Ρέτσο βασικό, κλείδωσε Europa League και ελπίδα πρόκρισης στους «16»!

Ο Ρέτσος μετά την πρώτη του εμφάνιση ξανά με τους Γερμανούς για το Κύπελλο και την πρώτη του παρουσία στο Champions League ως αλλαγή στο παιχνίδι με την Ατλέτικο ήρθε και η πρώτη του συμμετοχή ως βασικός στο Champions League. Οι ασπιρίνες άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό με το γκολ ενός... Ρώσου. Με απίθανο αυτογκόλ . Σε κόρνερ από τα αριστερά η άμυνα των γηπεδούχων επιχείρησε να διώξει η μπάλα βρήκε στο πόδι του Ζαμαλεντίνοβ, πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-1. Η Λεβερκούζεν κλείδωσε το ματς στο 55ο λεπτό. Ο Μπέντερ δέχθηκε την μπαλιά και με ψιλοκρεμαστό διαγώνιο σουτ νίκησε τον Γκιλιέρμε για το 2-0.

Στην Τουρκία η Γαλατά απείλησε από τα πρώτα λεπτά, αλλά ο Μινιολέ κράτησε την εστία του απαραβίαστη. Ο πρώην γκολκίπερ της Λίβερπουλ δεν τα κατάφερε στο 11ο λεπτό. Ύστερα από τη σέντρα από αριστερά, ο Μπουγιούκ κοντρόλαρε εξαιρετικά την μπάλα, την έφερε μπροστά του κι άνοιξε το σκορ για τη Γαλατά. Τελικά ήρθε η ψυχρολουσία στις καθυστερήσεις. Στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου ο Ντιατά μετά από τρομερή ενέργεια νίκησε τον Ουρουγουανό τερματοφύλακα και έκανε το 1-1.