Champions League: Ο Φούλκρουγκ έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στη Ντόρτμουντ έναντι της Παρί [βίντεο] - iefimerida.gr

Ο Φούλκρουγκ σκοράρει κόντρα στη Παρί
Ο Φούλκρουγκ σκοράρει κόντρα στη Παρί / Φωτογραφία AP

Η Ντόρτμουντ με εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε εντός έδρας με σκορ 1-0 της Παρί Σεν Ζερμέν στον ημιτελικό του Champions League και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του Γουέμπλεϊ.

Αμφότερες οι δύο ομάδες έχασαν μεγάλες χαμένες ευκαιρίες με τους Γάλλους να έχουν δύο δοκάρια. Σκόρερ για τους Βεστφαλούς ο Φούλκρουγκ.

Στο 13′ ο Ντοναρούμα έσωσε τετ-α-τετ κόντρα στον Σάμπιτσερ.

Από το 20′ και μετά, η Παρί Σεν Ζερμέν πλησίασε την περιοχή των γηπεδούχων, αλλά είχε μεγάλη δυσκολία στο να βγάλει την σωστή κάθετη. Όμως ο Αντεγιέμι -από την αριστερή πλευρά της Ντόρτμουντ- όποτε έπαιρνε την μπάλα, ταλαιπωρούσε την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Στο 36′ ο Σλότερμπεργκ έβγαλε την μακρινή μπαλιά, ο Φούλκρουγκ βγήκε απέναντι στον Ντοναρούμα και άνοιξε το σκορ.

Η Ντόρτμουντ στο 44′ είδε τον Σάμπιτσερ να μην μπορεί να νικήσει με κοντινό σουτ τον Ντοναρούμα. Στην εξέλιξη της φάσης, ζήτησε και πέναλτι για μαρκάρισμα του Μαρκίνιος στον Μάατσεν, αλλά ο διαιτητής και το VAR δεν διέκοψαν το ματς.

Η Παρί Σεν Ζερμέν μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 52′ είχε δυο δοκάρια στην ίδια φάση, με τα σουτ των Εμπαπέ και Χακίμι, κατά σειρά. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ρουίθ έπιασε κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Η Ντόρτμουντ στο 60′ έχασε τεράστια ευκαιρία να πετύχει γκολ, με τον Φούλκρουγκ να πλασάρει άουτ, λίγο πίσω από το μικρή περιοχή. Ο Λουίς Ενρίκε έριξε τον Κόλο Μουανί στο ματς και στο 72′ ο Κόμπελ τον νίκησε σε τετ-α-τετ. Ο

Αμφότερες οι ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες μέχρι το τέλος του ματς, αλλά η Ντόρτμουντ πήρε τη νίκη και το προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο Παρίσι.