Champions League: Ο Ζιρού με υπέροχο γκολ έδωσε τη νίκη στην Τσέλσι (0-1) επί της Ατλέτικο Μαδρίτης - iefimerida.gr

Οι ποδοσφαιριστές της Τσέλσι πανηγυρίζουν τη νίκη
Οι ποδοσφαιριστές της Τσέλσι πανηγυρίζουν τη νίκη / ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: AP

Ο Ολιβιέ Ζιρού με υπέροχο γκολ έδωσε τη νίκη στην Τσέλσι με 0-1 στο Βουκουρέστι επί της Ατλέτικο Μαδρίτης για το πρώτο ματς των «16» του Champions League.

Στο ματς όπου οι Λονδρέζοι ήταν τυπικά φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να πάρουν σπουδαία νίκη και να κάνουν πιο εύκολο το έργο τους στην ρεβάνς απέναντι σε μία Ατλέτικο που το τελευταίο διάστημα παρουσιάζει μία αγωνιστική «κοιλιά».

Οι δύο ομάδες είχαν από δύο καλές ευκαιρίες με τους Σουάρες και Βέρνερ στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Αυτό το έκανε ο Ζιρού στο δεύτερο ημίχρονο, όταν στο 68' με εκπληκτικό ανάποδο ψαλίδι.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Γιορέντε, Σάβιτς, Φελίπε, Ερμόσο (84' Βιτόλο), Κόκε, Σαούλ (82' Τορέιρα), Λεμάρ, Κορέα (82' Ντεμπελέ), Ζοάο Φέλιξ (82' Λόντι), Σουάρες.

ΤΣΕΛΣΙ (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Χάντσον-Οντόι - Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ρίντιγκερ - Αλόνσο, Κόβατσιτς, Ζορζίνιο, Μάουντ, Βέρνερ, Ζιρού.