Champions League: Η Αταλάντα διέλυσε 4-1 την Βαλένθια - iefimerida.gr

Champions League: Η Αταλάντα διέλυσε 4-1 την Βαλένθια

Οι παθιασμένοι παίκτες της Αταλάντα πανηγυρίζουν
Οι παθιασμένοι παίκτες της Αταλάντα πανηγυρίζουν/ Φωτογραφία: AP Images

Νερατζούρι θύελλα... παρέσυρε την Βαλένθια στην Ιταλία με την Αταλάντα να την διαλύει 4-1 στο «Σαν Σίρο».

Τι κι αν αγωνίζεται πρώτη φορά στο Champions League και στην φάση των «16»; Τι κι αν δεν παίζει στην φυσική της έδρα στο Μπέργκαμο, αλλά στο Μιλάνο; Η Αταλάντα δεν... μασάει πουθενά και δείχνει πως είναι μια ομάδα με ψυχή και ποιότητα.

Οι Ιταλοί επικράτησαν 4-1 των Ισπανών στην Ιταλία και πήραν ένα τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης. Αμφότεροι έπαιζαν με απουσίες. Οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες στην επίθεση, οι γηπεδούχοι στην άμυνα. Πάντως, οι «νερατζούρι» από το Μπέργκαμο έκαναν μια... χαψιά τις νυχτερίδες.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 16', με τον Χάντεμποερ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή έπειτα από μακρινή μπαλιά του Παπού Γκόμες. Στο 30' η Βαλένθια είχε δοκάρι, αλλά πριν τελειώσει το ημίχρονο, οι γπηεδούχοι βρήκαν και άλλο γκολ με τον καλύτερο παίκτη τους. Τον Ιλισιτς που με μια «βολίδα» έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Δεν κατέβασαν ρυθμό ούτε στην επανάληψη οι Ιταλοί που παρέσυραν με τη φόρα τους, την Βαλένθια. Στο 57', ο Φρέουλερ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με ένα τρομερό πλασέ. Μόλις έξι λεπτά αργότερα (63'), η Αταλάντα βρήκε κι άλλο γκολ, με τον Χάντερμποερ να γράφει με προβολή για δεύτερη φορά το όνομά του στην πινακίδα του σκορ. Το μόνο που κατάφερε η Βαλένθια ήταν να μειώσει στο 66' με σουτ του Τσερίσεφ εκτός περιοχής.

Διαβάστε πως μετέδωσε το ματς το iefimerida.gr

Αταλάντα - Βαλένθια 4-1

Αταλάντα (Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι): Γκολίνι, Τολόι, Παλομίνο (75' Καλντάρα), Τζιμσίτι, Χάτεμπερ, Χόσενς, Γκόμες (81' Μαλινοβσκι), Ντε Ρουν, Ιλιτσιτς, Φρόιλερ, Πάσαλιτς (90' Ταμέζε).

Βαλένθια (Αλμπέρτ Θελάδες): Ντομενέκ, Μανγκαλά, Ντιακαμπί, Γκαγιά, Βας, Παρέχο, Κοντογκμπιά, Γκουέντες (64' Τσερίσεφ), Σολέρ, Τόρες, Μάξι Γκόμες (73' Γκαμέιρο).