Champions League: Εντυπωσιακό ξεκίνημα στο δεύτερο... πιάτο της 2ης αγωνιστικής -Από πέντε γκολ στα δύο ματς - iefimerida.gr

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 3-2 της Φέγενορντ για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League / Φωτογραφία: AP Photo-Bernat Armangue

Εντυπωσιακά ξεκίνησαν τα δύο πρώτα παιχνίδια για το... δεύτερο πιάτο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

Στη Μαδρίτη η Ατλέτικο επικράτησε με 3-2 της Φέγενορντ σε ένα ματς στο οποίοι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, ενώ με εντυπωσιακή ανατροπή η Σαχτάρ Ντόνετσκ επικράτησε με 3-2 στο Βέλγιο της Αντβέρπ, παρά το γεγονός ότι έχανε με 2-0.

Ομάδα που δεν το βάζει κάτω με τίποτα είναι η Ατλέτικο Μαδρίτης (εδώ και χρόνια άλλωστε). Λίγα 24ωρα μετά το 3-2 επί της Κάντιθ στη LaLiga, ενώ έχανε με 0-2, η ομάδα του Ντιέργκο Σιμεόνε έκανε μία νέα μεγάλη ανατροπή και πάλι στην έδρα της, αυτή την φορά στον 5ο Όμιλο του Champions League.

Σα να της το… χρωστούσε ο Θεός μετά το 1-1 στο Ολίμπικο με τη Λάτσιο, όταν ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις από τον τερματοφύλακα της ιταλικής ομάδας Προβεντέλ, αυτήν τη φορά η τύχη της «χαμογέλασε». Βρέθηκε να χάνει 0-1 και 1-2 από την Φέγενορντ, ωστόσο με δύο γκολ του Μοράτα και ένα του Γκριεζμάν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη και να φιγουράρει στην κορυφή του γκρουπ.

Στο γήπεδό τους, πλέον, οι «ροχιμπλάνκος» μετρούν 13 συνολικά νίκες σε όλες τις διοργανώσεις. Σε επίπεδο Champions League προερχόταν από 11 ματς εντός έδρας με μόλις μία νίκη, πριν την αποψινή, με 2-1 επί της Πόρτο, πέρσι τέτοια εποχή, με γκολ του Γκριεζμάν στο 90'. Για τους πρωταθλητές Ολλανδίας, που είχαν μπει… με το δεξί στην πρεμιέρα, ήταν η πρώτη ήττα μετά από 6 σερί νίκες σε πρωτάθλημα και Ευρώπη.

Η πρώτη συνάντηση ανάμεσα στην Αντβέρπ και στη Σαχτάρ Ντόνετσκ εξελίχθηκε σε απίστευτο θρίλερ. Το φινάλε του, μάλιστα, ήταν απαγορευμένο για καρδιακούς, μιας και στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων οι νταμπλούχοι Βελγίου είχαν την ευκαιρία να... σώσουν την παρτίδα, αλλά ο Αλντερβάιρελντ αστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Μετά το «βαρύ» 5-0 της πρεμιέρας από την Μπαρτσελόνα, η Αντβέρπ γνώρισε τη δεύτερη ήττα στον 8ο Όμιλο και πλέον στο μόνο που μπορεί να ελπίζει είναι να συνεχίσει στο Europa League.

Παρότι προερχόταν από μόλις μία νίκη στα τελευταία 14 ματς που είχε δώσει στους ομίλους της διοργάνωσης (1-6-7), η Σαχτάρ πέτυχε απόψε μία μυθική ανατροπή στο δεύτερο μέρος, επικρατώντας με 3-2. Με το πρώτο «τρίποντο» στο γκρουπ μπήκε στο… κόλπο της πρόκρισης, μετά την ήττα της πρεμιέρας από την Πόρτο (1-3) στο ουδέτερο γήπεδο του Αμβούργου.

Champions League: Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής των ομίλων

Τρίτη 3 Οκτωβρίου

1ος Όμιλος

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γαλατασαράι 2-3

• (17', 67' Χόιλουντ - 23' Ζαχά, 71' Ακτούρκογλου, 81' Ικάρντι)

Κοπεγχάγη - Μπάγερν Μονάχου 1-2

• (56' Λέραγκερ - 67' Μουσιάλα, 83' Τελ)

2ος Όμιλος

Λανς - Άρσεναλ 2-1

• (25' Τόμασον, 69' Ουαχί - 14' Γκαμπριέλ Ζεσούς)

Αϊντχόφεν - Σεβίλλη 2-2

• (84' πέναλτι Ντε Γιόνγκ, 90+5' Τέζε - 68' Γκούντελι, 88' Εν Νεσιρί)

3ος Όμιλος

Ουνιόν Βερολίνου - Μπράγκα 2-3

• (30', 37' Μπέκερ - 41' Νιακατέ, 51' Μπρούμα, 90+4' Αντρέ Κάστρο)

Νάπολι - Ρεάλ Μαδρίτης 2-3

• (19' Όστιγκαρντ, 54' πέναλτι Ζιελίνσκι - 27' Βινίσιους Τζούνιορ, 34' Μπέλινγχαμ, 78' αυτογκόλ Μερέτ)