Champions League: Μεγάλη ανατροπή μέσα σε 5 λεπτά για τη Μάντσεστερ Σίτι -Νίκησε 1-2 τη Ρεάλ - iefimerida.gr

O σκόρερ της Μάντσεστερ Σίτι, Γκαμπριέλ Χεσούς
O σκόρερ της Μάντσεστερ Σίτι, Γκαμπριέλ Χεσούς/ Φωτογραφία: AP Images

Ενα μεγάλο «διπλό» πήρε η Μάντσεστερ Σίτι στην Μαδρίτη νικώντας την Ρεάλ 1-2 για το πρώτο ματς της φάσης των «16» του Champions League.

Οι Μαδριλένοι είχαν την πρωτοβουλία στο πρώτο ημίχρονο. Κρατούσαν μπάλα, αλλά δεν έβρισκαν φάσεις. Στην επανάληψη πήραν κάποια... μέτρα στο γήπεδο και έψαξαν το γκολ. Το βρήκαν εν τέλει στο 60' με τον Βινίσιους να εκμεταλλεύεται λάθος της άμυνας των Αγγλων, να δίνει στον Ισκο και εκείνος να στέλνει στη μπάλα στα δίχτυα.

Ωστόσο για την ομάδα του Γκουαρδιόλα τα πράγματα αποδείχθηκαν... εύκολα. Ετσι φάνηκε τουλάχιστον. Η είσοδος του Στέρλινγκ άλλαξε τον ρυθμό. Στο 78' ο Ντε Μπρούινε έκανε σέντρα και ο Ζεσούς ισοφάρισε. Στο 83' ο Στέρλινγκ κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Βέλγος. Λίγο αργότερα, ο Ράμος είδε την κόκκινη κάρτα και οι ελπίδες της ομάδας έκαναν... φτερά.

Ρεάλ Μαδρίτης - Μάντσεστερ Σίτι 1-2

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Μεντί, Καζεμίρο, Μόντριτς (85' Λούκας), Βαλβέρδε, Ίσκο (85' Γιόβιτς), Βινίσιους (75' Μπέιλ), Μπενζεμά.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Οταμέντι, Λαπόρτ (33’ Φερναντίνιο), Μεντί, Γκουντογάν, Ρόντρι, Ντε Μπρόινε, Μαχρέζ, Ζεζούς, Μπερνάρντο Σίλβα (73’ Στέρλινγκ).