Basketball Champions League: Δυσκολεύτηκε, αλλά η ΑΕΚ νίκησε (92-85) την Βόννη -Εκανε το 1-0 - iefimerida.gr

O Νίκος Ζήσης στο ΑΕΚ-Βόννη
O Νίκος Ζήσης στο ΑΕΚ-Βόννη/ Φωτογραφία: INTIME News

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε αλλά επικράτησε της Βόννης στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «16» του Basketball Champions League.

Τα εύκολα... δύσκολα έκανε η Ενωση στο ΟΑΚΑ που είδε τη γερμανική ομάδα να την αφήνει πίσω για αρκετά λεπτά, αλλά ανέκαμψε και πήρε την πρώτη νίκη σε αυτή τη σειρά αγώνων. Κορυφαίος για την Ένωση ήταν ο Κέντρικ Ρέι με 27 πόντους, ενώ αποτελείωσε τους Γερμανούς με μεγάλα καλάθια στο τέλος ο... συνήθης ύποπτος, Κιθ Λάνγκφορντ (20π.). Μεγάλη εμφάνιση έκαναν επίσης και οι... βετεράνοι της «Βασιλισσας» Σλότερ και Ματσιούλις.

Το ματς

Οι γρήγορες και αναποτελεσματικές επιθέσεις της ΑΕΚ στο ξεκίνημα, έφεραν τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 13-17. Ο Ρέι φτάνοντας γρήγορα τους 12 πόντους οδήγησε την ελληνική ομάδα άμεσα στο 22-17, αλλά το δεύτερό του φάουλ αποτέλεσε πρόβλημα.

Η Βόννη κατόρθωσε να μαζέψει τη διαφορά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (28-26) και συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο πήρε εκ νέου το προβάδισμα (30-34) στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Ενώ στα μισά του δευτέρου 10λέπτου έφτασε στο +6 με 37-43. Σε εκείνο το σημείο η «Βασίλισσα» έδειξε το σκληρό αμυντικό της πρόσωπο και με οδηγούς τους Τσάλμερς, Ρέι στην επίθεση έτρεξε ένα 12-0 που την έφερε στο 49-43. Το ημίχρονο έκλεισε με τρίποντο του Χρυσικόπουλου για το 52-50.

Ο βομβαρδισμός από την Βόννη συνεχίστηκε και φτάνοντας στα 9/15 πίσω από τα 6,75μ. προσπέρασε ξανά (56-60). Την ίδια στιγμή που το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν είχε λύσει επιθετικά και 10 λεπτά πριν το τέλος βρέθηκε να χάνει με 64-70.

Η Ενωση έπαιξε καλή άμυνα και πάλι και πέρασε μπροστά, 74-71 και λίγο αργότερα με 77-73. Ο Ρέι με δύο «βόμβες» πήρε την κατάσταση στα χέρια ρου και με λέι απ του Λάνγκφορντ η Ενωση έφτασε στο 85-78.

ΑΕΚ - Βόννη 92-85

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 52-50, 64-70, 92-85

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 20 (4/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές), Ματσιούλις 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρέι 27 (4/7 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλότερ 8 (4/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Ζήσης 2 (1/5 σουτ, 7 ασίστ), Τσάλμερς 7, Χρυσικόπουλος 10 (1/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Γκραντ 2, Γιάνκοβιτς 5 (1/5 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Βόννη (Βόιτ): Μπράουν 16 (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Φρέιζιερ 5 (8 ασίστ), Τζόουνς 13 (4 ασίστ), Σαϊμπού 19 (4/4 τρίποντα), Ζίμερμαν 3 (4 ριμπάουντ), Μπρούνινγκ 16 (6/10 δίποντα, 4/8 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Μπαρτόλο 1, Σίμονς 5 (1), Σλόαν 7 (1/5 τρίποντα)