CEV Cup: Στα προημιτελικά σταμάτησε η πορεία του Ολυμπιακού, ήττα με 3-0 σετ από την Αρκάς - iefimerida.gr

Αρκάς-Ολυμπιακός 3-0 σετ, CEV Cup
Αρκάς-Ολυμπιακός 3-0 σετ, CEV Cup / Φωτογραφία: X

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε στη Σμύρνη, αλλά γνώρισε την ήττα από την πανίσχυρη τουρκική Αρκάς, με 3-0 σετ, και αποκλείστηκε στα προημιτελικά του CEV Cup.

Οι Πειραιώτες είχαν μικρό προβάδισμα στο ματς λόγω του 3-2 του πρώτου αγώνα στο «Μελίνα Μερκούρη», όμως, οι Τούρκοι έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι και πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Πλέον, το σύνολο του Ντανιέλ Καστελάνι στρέφεται στις εγχώριες διοργανώσεις, ολοκληρώνοντας μια καλή πορεία στην Ευρώπη.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αισιόδοξα την αναμέτρηση (3-6), έχοντας το προβάδισμα από την αρχή (6-9). Στη συνέχεια, η Αρκάς κατάφερε να μειώσει στον έναν τη διαφορά (15-16) και αργότερα να ισοφαρίσει (20-20). Με σερί 2-0 οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο +2 (20-22), αλλά δεν κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ με αποτέλεσμα η Αρκάς να κάνει το 1-0, με 25-23.

Στο 2ο σετ η Αρκάς έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της ξεκίνησε μπροστά στο σκορ (3-1) και συνέχισε με το προβάδισμα (7-5 10-7 13-12). Λίγο πριν το τέλος ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει (21-21), αλλά οι Τούρκοι προσπέρασαν ξανά, για να κάνουν τελικά το 2-0 (25-22).

Μαζί πήγαιναν στο 3ο σετ οι δύο ομάδες (2-2 6-7), όμως στα μέσα του σετ η Αρκάς με ένα μικρό σερί πήγε στο +3 (14-11) και αργότερα στο +5 (17-12). Κατά τη διάρκεια, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στον έναν τη διαφορά (18-17), όμως οι Τούρκοι άνοιξαν εκ νέου την «ψαλίδα» (21-17). Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και έτσι, η Αρκάς πήρε το σετ με 25-21 και μαζί την πρόκριση στους «4» του CEV Cup.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-22, 25-21)