Bundesliga: Ασταμάτητη η Μπάγερν -Συνέτριψε με 4-0 την Ντόρτμουντ στο Μόναχο [βίντεο] - iefimerida.gr

Πανηγυρισμοί των παικτών της Μπάγερν
Πανηγυρισμοί των παικτών της Μπάγερν -Φωτογραφία: AP/Matthias Schrader

Ενα ακόμη εφιαλτικό βράδυ πέρασε στο Μόναχο η Ντόρτμουντ, η οποία γνώρισε την συντριβή από την Μπάγερν Μονάχου για τη 11η αγωνιστική της Bundesliga.

Την αρχή έκανε o Λεβαντόσφσκι στο 17' ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της πρώην ομάδας του με κεφαλιά. Το 1-0 ήταν και το σκορ του α' ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης οι Βαυαροί πέτυχαν άλλο ένα τέρμα αυτή τη φορά με τον Γκνάμπρι μετά από ασίστ του Μίλερ στο 47'. Το 3-0 πέτυχε και πάλι ο Λεβαντόφσκι ο οποίος πήρε ξανά το όπλο του στο 75' δίνοντας έτσι διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Μπάγερν. Η Ντόρτμουντ ανήμπορη να ακολουθήσει τον ρυθμό των πρωταθλητών Γερμανίας δέχθηκε και τέταρτο γκολ στο 80', όταν ο Χούμελς έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Παραμένει στην κορυφή η Γκλάντμπαχ

Οι Βαυαροί με αυτή τη νίκη έφτασαν τους 21 βαθμούς σε 11 αγωνιστικές και βρίσκονται στην 3η θέση του γερμανικού πρωταθλήματος. Στην κορυφή με ματς λιγότερο η Γκλάντμπαχ που έχει συγκεντρώσει μέχρι στιγμής 22 βαθμούς.