Bundesliga:«Καταιγίδα» Ντόρτμουντ και Γκλάντμπαχ, διέλυσαν Ουνιόν και Πάντερμπορν

Καταιγιστική ήταν η Ντόρτμουντ στην έδρα της Πάντερμπορν για την 29η αγωνιστική στην Bundesliga / Φωτογραφία: AP

Σε ένα απίθανο δεύτερο ημίχρονο η Ντόρτμουντ πέτυχε την νίκη της αγωνιστικής στην Bundesliga απέναντι στην Πάντερμπορν.

Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο (0-0), η ομάδα της Ντόρτμουντ ήταν καταιγιστική στην επανάληψη και σκόραρε έξι φορές, για να επικρατήσει με 6-1! Τα γκολ για τους Βεστφαλούς σημείωσαν οι Αζάρ (54’), Σάντσο (57’, 74’, 90’), Χακίμι (84’) και Σμέλτζερ (89’), ενώ για την ουραγό Πάντερμπορν, μείωσε προσωρινά σε 2-1 ο Χουναμάγιερ με πέναλτι.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Γκλάντμπαχ ήταν εξίσου εντυπωσιακή στην έδρα της, επικρατώντας της Ουνιόν με 4-1. Τα τέρματα για τους νικητές σημείωσαν οι Νιουχάους (17’), Τουράμ (41’, 59’) και Πλεά (81’), ενώ σε 2-1 είχε μειώσει στο 50’ ο Αντερσον για τους ηττημένους.

Bundesliga: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

• Φράιμπουργκ – Λεβερκούζεν 0-1
  • Χέρτα – Αουγκσμπουργκ 2-0
  • Μάιντζ- Χοφενχάιμ 0-1
  • Σάλκε – Βέρντερ 0-1
  • Βόλφσμπουργκ – Αϊντραχτ 1-2
  • Μπάγερν – Φορτούνα Ντίσελντορφ 5-0
  • Γκλάντμπαχ – Ουνιόν 4-1