Bundesliga: Εμεινε στην κατηγορία η Βέρντερ μετά από ματς θρίλερ με την Χαϊντενχάιμ (2-2) - iefimerida.gr

Φάση από το Βέρντερ - Χαϊντενχάιμ
Η Βέρντερ Βρέμης κατάφερε να παραμείνει στην Bundesliga μέσω των μπαράζ / Φωτογραφία: AP

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Βέρντερ Βρέμης κατάφερε να κερδίσει την παραμονή της στην Bundesliga.

Στην ρεβάνς των μπαράζ με την Χαϊντενχάιμ, μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα ήθελε ένα θετικό αποτέλεσμα και το πήρε, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2, σε ένα παιχνίδι που ήταν… ακατάλληλο για καρδιακούς.

Η ομάδα της Βέρντερ προηγήθηκε στο 3’ με αυτογκόλ του Τουρκάουφ, με την Χαϊντενχάιμ να καταφέρνει να φτάνει στην ισοφάριση στο 85’ με τον Κλάινταϊστ. Το σκορ αυτό δεν ήταν αρκετό και έπρεπε να βγει να πιέσει για να κερδίσει και να πάρει την θέση της Βέρντερ στην μεγάλη κατηγορία.

Το 1-2 για την Βέρντερ έγινε από τον Αουγκούστινσον στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και το τελικό 2-2 με πέναλτι ξανά από τον Κλάιντιστ, στο 98’, ουσιαστικά με την λήξη του αγώνα.