Βρίσκει ρυθμό στην Ολλανδία ο ΠΑΟΚ -Νίκη με 2-0 επί της Σαρλερουά

Φιλικό παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τη Σαρλερουά / Φωτογραφία: Intimenews-ΠΑΠΑΝΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Βελτιωμένη εικόνα παρουσίασε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο φιλικό του επί ολλανδικού εδάφους, καθώς επικράτησε το Σάββατο (17/7) με 2-0 της Σαρλερουά.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά εμφανίστηκε πολύ καλύτερος στο δεύτερο μέρος και στο 47΄ με τον Ολιβέιρα, που άνοιξε λογαριασμό στα ασπρόμαυρα (έστω και ανεπίσημα), αλλά και τον Μουργκ δύο λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης, πήρε τη νίκη επί της βελγικής ομάδας.

Παρόλα τα θετικά, υπήρξε και ένα απρόοπτο. Αντικαταστάθηκε αναγκαστικά, στο δεύτερο μισό του ματς, ο Χρήστος Τζόλης, λόγω τραυματισμού στο αριστερό πόδι.

Το επόμενο τεστ για τον ΠΑΟΚ είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη (21/7, 15:00), με αντίπαλο τη Χέρακλες Αλμέλο.

ΠΑΟΚ-Σαρλερουά 2-0

ΠΑΟΚ, α' Ημίχρονο: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Εσίτι, Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς, Καγκάβα, Ουάρντα, Σφιντέρσκι.

ΠΑΟΚ, β' ημίχρονο: Ζ. Ζίβκοβιτς, Τέιλορ, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Περέιρα, Νινούα, Τσιγγάρας, Μούργκ, Τζόλης (82' Λάμπρου), Βρακάς, Ολιβέιρα.

ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ: Κόφι, Κνέζεβιτς, Ντεσολέιλ (30' Βασίνσκι), Ανδρέου, Ιλαϊμαχαρίτρα, Μοριόκα, Ζιλέ (77' Χέντρικξ), Ζαρουρί, Καγιέμπε, Μπεντιά (61' Ριμπέιρο), Τσατσούα (46' Φαν Κλέμπουτ).