Βόλος-Ολυμπιακός 0-4: «Περίπατος» των Πειραιωτών σε... κατακόκκινη ατμόσφαιρα [βίντεο] - iefimerida.gr

Βόλος-Ολυμπιακός, Super League
Βόλος-Ολυμπιακός, Super League / Φωτογραφία: INTIME

Ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα από τον «κατακόκκινο» Βόλο, με σκορ 4-0, για τη 17η αγωνιστική της Super League.

Οι Πειραιώτες, που είχαν στο πλευρό τους περίπου 10.000 φιλάθλους στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, είδαν τον Μπιέλ να ανοίγει το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, πριν ο Ίνμπομ Χουάνγκ στο 22' διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του με πανέμορφο σουτ από μακρινή απόσταση, ενώ ο Μπακαμπού με κεφαλιά έκανε το 0-3 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Το τελικό 0-4 «έγραψε» ο Ελ Αραμπί.

Φίλαθλοι του Ολυμπιακού στο Βόλο / Φωτογραφία: INTIME

Η εικόνα του αγώνα

Από την προσπάθεια του Κώστα Φορτούνη στα πρώτα λεπτά η μπάλα βρήκε στον Άλχο κι αφού έγινε ο έλεγχος από το VAR διαπιστώθηκε ότι υπήρξε παράβαση (χέρι) κι έτσι ο διαιτητής Παπαπέτρου υπέδειξη το πέναλτι. Ο Πεπ Μπιελ εκτέλεσε ψύχραιμα και στο 7΄ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ.

Ο Βόλος προσπάθησε ν΄ αντιδράσει και στο 15΄ ο Μεταξάς βρέθηκε στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από το δοκάρι του Πασχαλάκη. Κι ενώ οι γηπεδούχοι έψαχναν τρόπους για να διασπάσουν την άμυνα του Ολυμπιακού, στο 22΄ ο Χουάνγκ έκλεψε τη μπάλα έξω από την περιοχή κι από πλάγια θέση με δυνατό αριστερό σουτ «κάρφωσε» τη μπάλα στη γωνία του Κλέιμαν, για να γίνει το 2-0 με το πρώτο γκολ του Νοτιοκορεάτη στη Super League.

Το ματς ουσιαστικά τελείωσε στο 45΄, όταν ο Μπακαμπού βρέθηκε εντελώς αμαρκάριστος στην καρδιά της περιοχής του Βόλου μετά τη σέντρα ακριβείας του Ρέαμπτσουκ από αριστερά και με κεφαλιά δεν είχε κανένα πρόβλημα να «γράψει» το 3-0.

Με το νικητή να ήταν ήδη γνωστός, το ματς στο δεύτερο μέρος ήταν ανοιχτό κι από τις δύο ομάδες. Ο Βόλος έφτασε πολύ κοντά στη μείωση του σκορ στο 54΄, όταν ο Λούνα έκλεψε από τον Μπιελ, πλάσαρε τον Πασχαλάκη κι ενώ οι γηπεδούχοι ήταν έτοιμοι να πανηγυρίσουν, ο Ντόι έδιωξε την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή.

Η «απάντηση» από τον Ολυμπιακό ήρθε στο 60΄, με τους Μπιελ-Ροντινέι να συνεργάζονται άψογα με το Βραζιλιάνο να πιάνει το σουτ και να τραντάζει το δοκάρι του Κλέιμαν. Ο γκολκίπερ του Βόλου είπε «όχι» στον Μπιελ στο 68΄, δεν έκανε, όμως, το ίδιο και στο 75΄ όταν ο Ελ Αραμπί, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, με σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 4-0.