Βόλος-Ολυμπιακός 0-3: Άνετο «διπλό» στη Μαγνησία -Πλησίασαν κι άλλο στην κορυφή της Super League οι Πειραιώτες [βίντεο] - iefimerida.gr

Βόλος-Ολυμπιακός, Super League
Βόλος-Ολυμπιακός, Super League / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα από το Πανθεσσαλικό κόντρα στον Βόλο με σκορ 0-3, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Super League.

Το «παρών» στην αναμέτρηση έδωσαν 12.000 φίλαθλοι των Πειραιωτών, οι οποίοι έκαναν κατακόκκινη την ατμόσφαιρα στην πρωτεύουσα της Μαγνησίας.

Βόλος-Ολυμπιακός / Φωτογραφία: ΙΝΤΙΜΕ

Τον αγώνα παρακολούθησε από κοντά ο ισχυρός άνδρας της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης.

Ο Βαγγέλης Μαρινάκης στο Πανθεσσαλικό για το Βόλος-Ολυμπιακός / Φωτογραφία: Eurokinissi

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κασάμι με κοντινή προβολή, ενώ ο Μπακαμπού με κεφαλιά στο 36' διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Φορτούνης με εντυπωσιακή απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση στο 81'.

Η εικόνα του αγώνα

Οι απειλητικές διαθέσεις του Ολυμπιακού φάνηκαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και μόλις στο 7΄ άνοιξε το σκορ με τον Κασάμι, ο οποίος με δυνατό σουτ με το αριστερό έγραψε το 1-0. Με την άμυνα να έχει κυριαρχικό ρόλο και ελέγχοντας το ρυθμό, οι Πειραιώτες έψαξαν γρήγορα και το 2-0, το οποίο ήρθε στο 36΄, «κλειδώνοντας» το «διπλό». Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, με την μπάλα να καταλήγει στον Μπακαμπού, ο οποίος με κεφαλιά σημείωσε το 14ο τέρμα του στη Super League.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός έπαιξε για να διαφυλάξει το 2-0 και το κατάφερε, ενώ όταν του δόθηκε η ευκαιρία για τέρμα το πέτυχε με σχετική άνεση. Συγκεκριμένα, στο 81΄ ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από γωνία, στέλνοντας μπάλα στα δίχτυα και διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Βόλος-Ολυμπιακός 0-3

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Σι, Τσοκάνης, Λούνα, Ντέλετιτς, Πιρές (86' Καρτάλης), Κάτσε (75' Ταχάτος), Οζέγκοβιτς

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Μπα, Παπασταθόπουλος (84' Ντόη), Ροντινέι, Ρέαμπτσουκ, Κασάμι, Σαμασέκου, Χάμες (65' Μασούρας), Φορτούνης (82' Βαλμπουενά), Κανός (65' Γκάρι Ροντρίγκες), Μπακαμπού (82' Αραμπί)