Βόλεϊ: Πρωταθλητής Ελλάδας ο Παναθηναϊκός -Κέρδισε τον Ολυμπιακό με 3-1 [βίντεο]

Πρωταθλητής Ελλάδας ο Παναθηναϊκός / Φωτογραφία: ΙΝΤΙΜΕ

Τον 20ό τίτλο της Ιστορίας του στο βόλεϊ ανδρών κατέκτησε ο Παναθηναϊκός, επιστρέφοντας στην κορυφή έπειτα από δύο χρόνια.

Οι «πράσινοι» νίκησαν τον Ολυμπιακό με 3-1 (29-27, 25-23, 23-25, 25-21), στο «Μελίνα Μερκούρη» στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Β' φάσης και «σφράγισαν» και μαθηματικά το πρωτάθλημα, μία αγωνιστική πριν το φινάλε.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έδειξε εξαρχής πως ήθελε να «τελειώσει» το πρωτάθλημα στο «σπίτι» του... αιώνιου αντιπάλου της και να μην μπει καν στη διαδικασία υπολογισμών σετ και πόντων.

Ο Παναθηναϊκός έβρισκε τον τρόπο να επιστρέφει στο ματς

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός πήρε τρεις φορές προβάδισμα 5 πόντων, όμως κάθε φορά οι «πράσινοι» επέστρεφαν στο σκορ. Στο πλέον καθοριστικό σημείο του σετ, το 22-17 υπέρ των «ερυθρόλευκων» έγινε 23-24, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην κατάκτησή του με 29-27.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ σταθερός και με σερί πόντους απ' τους Πρωτοψάλτη και Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο, έφτασε στο 25-23 κι έκανε το 2-0. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε στο τρίτο σετ και με βελτίωση της υποδοχής και της επίθεσής του, επικράτησε με 25-23 και μείωσε σε 1-2.

Οι «πράσινοι», όμως, δεν είχαν διάθεση να αφήσουν την ευκαιρία της κατάκτησης του τίτλου να πάει χαμένη. Ο Ντεν Ντρις έκανε τη διαφορά από τη θέση του σερβίς, δίνοντας «αέρα» 6 πόντων στον Παναθηναϊκό με 21-15 και παρότι ο Ολυμπιακός έκανε μία τελευταία προσπάθεια μειώνοντας στους δύο πόντους, το ματς και το πρωτάθλημα έγειραν οριστικά υπέρ του «τριφυλλιού», που έκλεισε το 4ο σετ με 25-21 και με 3-1 σετ.

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1-3