Βόλεϊ: Κυπελλούχος Ελλάδας για τρίτη διαδοχική φορά αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ -Κέρδισε με 3-0 τον Φοίνικα Σύρου - iefimerida.gr

Κυπελλούχος Ελλάδας ο ΠΑΟΚ στο βόλεϊ
Κυπελλούχος Ελλάδας ο ΠΑΟΚ στο βόλεϊ / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδας βόλεϊ ανδρών.

Πρόκειται για την τέταρτη φορά στην ιστορία του και τρίτη διαδοχική (το 2020 και το 2021 δεν είχαν διεξαχθεί τελικοί, λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού).

Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν άνετα με 3-0 σετ του Φοίνικα Σύρου στον τελικό του final-4 του θεσμού, που φιλοξενήθηκε στο κλειστό της Γλυφάδας «Μάκης Λιούγκας».

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο σετ του τελικού κάνοντας ένα σερί 3-0. Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν το καλό παιχνίδι τους έχοντας μια καλή διαφορά (4-10).

Ο Φοίνικας μείωσε στο 11-12 έχοντας κοντά του τον ΠΑΟΚ. Κατά την διάρκεια του αγώνα, ο «Δικέφαλος του βορρά» πήγε το σκορ στο +5 (16-21), κάτι που κράτησε και έτσι πήρε το σετ με 25-18.

Ο Φοίνικας μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ

Στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας ήταν αυτός που ξεκίνησε με 5-0 σερί βρίσκοντας εύκολα λύσεις στην άμυνα του ΠΑΟΚ.

Οι Συριανοί κατάφεραν να κρατήσουν την υπέρ τους διαφορά και συνέχισαν μπροστά στο παιχνίδι (12-8).

Κάπου εκεί ήρθε η απάντηση του ΠΑΟΚ που ισοφάρισε την ομάδα της Σύρου για το 12-12 και ύστερα προσπέρασε κάνοντας το 15-16.

Οι δύο ομάδες από το 21-21 και μετά πήγαιναν μαζί στο σκορ φτάνοντας το παιχνίδι στο 24-24. Από εκεί και μετά το σετ ήταν θεαματικό, πήγε μακριά… και κρίθηκε στις λεπτομέρειες με νικητή τον ΠΑΟΚ με 33-31.

Το τρίτο σετ πήρε… φωτιά από τους παίκτες του «Δικεφάλου», που έκαναν ένα 5-0 υπέρ τους. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε κι άλλο για το 6-13 έχοντας μια πολύ καλή απόσταση ασφαλείας για την κατάκτηση του τίτλου.

Οι Θεσσαλονικείς έδειξαν ότι ήταν το αφεντικό του σετ το οποίο πήραν με 25-19 και αγκάλιασαν… το Κύπελλο κερδίζοντας τον μεγάλο τελικό με 3-0 σετ.

Τα σετ: 18-25, 31-33, 19-25

ΠΑΟΚ - Φοίνικας Σύρου 3-0

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ: Ιερεζουέλο, Μιχάλοβιτς, Φράγκος, Στερν, Τζούριτς, Κόστα και λίμπερο ο Καρασσαβίδης

ΠΑΟΚ: Γουόλς, Ούντρις, Μπαρνς, Κουμεντάκης, Μπράουν, Πετρέας και λίμπερο ο Κοκκινάκης.