Βόλεϊ Γυναικών: Πρωτάθλημα ξανά μετά από 11 χρόνια για τον Παναθηναϊκό -«Λύγισε» στου Ρέντη τον Ολυμπιακό - iefimerida.gr

Πρωτάθλημα ξανά μετά από 11 χρόνια για τον Παναθηναϊκό στο βόλεϊ γυναικών
Πρωτάθλημα ξανά μετά από 11 χρόνια για τον Παναθηναϊκό στο βόλεϊ γυναικών / Φωτογραφία: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ-EUROKINISSI

Επιστροφή στους τίτλους για τον Παναθηναϊκό στο βόλεϊ γυναικών ύστερα από 11 χρόνια και μάλιστα στην έδρα του Ολυμπιακού.

Οι «πράσινες» νίκησαν με 3-1 σετ στο κλειστό του Ρέντη τις «ερυθρόλευκες» στον πέμπτο και τελευταίο αγώνα της σειράς των τελικών της Α1 βόλεϊ Γυναικών και με 3-2 νίκες κατάκτησαν τον 25ο, συνολικά, τίτλο τους στον θεσμό.

Οι παίκτριες του «τριφυλλιού» βρέθηκαν πίσω στο πρώτο σετ, όμως στα τρία επόμενα επέβαλαν το ρυθμό τους και, έχοντας περισσότερες λύσεις σε άμυνα και επίθεση και τελικά έφτασαν στην επικράτηση και μαζί στην κούπα.

Βόλεϊ γυναικών: Έτσι έφτασε στη νίκη-τίτλο ο Παναθηναϊκός

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό να κυνηγά από νωρίς το σκορ (4-1) και τον Μπράνκο Γκάιτς να αλλάξει γρήγορα διαγώνια (Στεπανένκο αντί Κωνσταντίνου). Ο ΠΑΟ πλησίασε στο 10-9 (άουτ Χίπε), αλλά γρήγορα η διαφορά άνοιξε και πάλι (13-10, 15-11) για να φτάσει στη μέγιστη τιμή της στο 22-17. Εκεί τα σερβίς της Χαντάβα έφεραν τον Παναθηναϊκό 22-21, όμως η Βίλμα Σάλας τελείωσε δύο μεγάλες επιθέσεις (23-21, 24-22) και η Χίπε διαμόρφωσε το τελικό 25-23 για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός ξεκινήσε καλύτερα και στο 2ο σετ καθώς το 7-7 έγινε 10-7 για να φτάσουν ξανά οι ερυθρόλευκες στο +3 στο 16-13, αλλά εκεί τα σερβίς της Κρος έφεραν ένα σερί 0-6 για τις «πράσινες» που προηγήθηκαν με 16-19. Μετά το τάιμ άουτ του Παρίζι ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τα λάθη των φιλοξενούμενων για να φτάσουμε στο 23-23 όπου κορυφώθηκε το δράμα.

Το σετ μπολ του Παναθηναϊκού (23-24 άουτ Άγκοστ) έγινε σετ μπολ για τον Ολυμπιακό μέσω video challenge (μέσα η μπάλα, 24-23) με την Σάσκια Χίπε να στέλνει άουτ την κόντρα μπάλα, ενώ στο 26-25 η Γερμανίδα διαγώνια είδε την Χατζηευστρατιάδη να την κόβει στο μπλοκ. Αμέσως μετά η Παπαφωτίου πήρε άσσο στην Άγκοστ και με νέο μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου στην Σάλας ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 1-1.

Ο τελικός ήρθε και πάλι στην ισορροπία, με τις «πράσινες» να έχουν την ψυχολογία με το μέρος τους και να αποκτούν γρήγορα ένα σημαντικό προβάδισμα (6-8 μπλοκ Χατζηευστρατιάδου σε Άγκοστ), ενώ το 8-9 έγινε 8-13. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 12-14, για να δεχθεί αμέσως νέο σερί για το 12-17, καταφέρνοντας όμως να πλησιάσει στο 18-20 και με κόντρα επίθεση της Σάλας έφερε τη διαφορά στον πόντο (21-22), που όμως ήταν και ο τελευταίος στο σετ.

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 3-8 (άσος Χαντάβα), δύο μπλοκ της Γενιτσαρίδη κι ένας άσος της Γιώτα έριξαν τη διαφορά στον πόντο (11-12) με τον ΠΑΟ να ξεφεύγει 11-14 και να συντηρεί αυτή τη διαφορά των τριών πόντων φτάνοντας στο 16-21 με άσο της Χατζηευστρατιάδου. Ο Ολυμπιακός έκανε μια τελευταία προσπάθεια μειώνοντας σε 20-22 και στο 21-23 έχασε διπλή κόντρα, για να φέρει η Γκρόθες το πρώτο ματς μπολ. Η Χίπε έσβησε το πρώτο, αλλά η Γκρόθες και πάλι τελείωσε το ματς και χάρισε τον τίτλο στο «τριφύλλι».

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1-3

Ολυμπιακός (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (4/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ), Άγκοστ 9 (8/26 επ., 1 άσσος, 35% υπ. - 15% άριστες), Σάλας 20 (19/44 επ., 1 άσσος, 68% υπ. - 39% άριστες), Χριστοδούλου 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 19 (18/47 επ., 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 50% υπ. - 29% άριστες), Γενιτσαρίδη 7 (5/17 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες), Κελεσίδη 1 (1 μπλοκ), Ξανθοπούλου 1 (1/1 επ.), Τοτσίδου.

Παναθηναϊκός (Μπράνκο Γκάιτς): Κωνσταντίνου 14 (13/38 επ., 1 μπλοκ), Κρος 10 (8/19 επ., 2 μπλοκ), Γκρόθες 23 (21/37 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 40% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Χαντάβα 19 (11/46 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ, 35% υπ. - 18% άριστες), Μεταξά 5 (5/7 επ.) / Ρόγκα (λ, 30% υπ. - 21% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 7 (1/4 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Στεπανένκο 3 (2/8 επ., 1 άσσος).

Τα σετ: 25-23, 26-28, 21-25, 22-25.