Βόλεϊ: Σπουδαίος Φοίνικας Σύρου, κέρδισε με ανατροπή 2-3 σετ τον Ολυμπιακό - iefimerida.gr

Βόλεϊ: Σπουδαίος Φοίνικας Σύρου, κέρδισε με ανατροπή 2-3 σετ τον Ολυμπιακό

Ο Φοίνικας Σύρου πανηγυρίζει τη νίκη
Ο Φοίνικας Σύρου πανηγυρίζει τη νίκη /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: INTIMENEWS

Ο Ολυμπιακός έγινε το μεγάλο θύμα του, καθώς ο Φοίνικας Σύρου τον κέρδισε με ανατροπή 2-3 σετ στον πρώτο αγωνα για την ημιτελική φάση της Volley League των ανδρών στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Χωρίς ξένο διαγώνιο και ακραίο, ο ελλιπέστατος Φοίνικας Σύρου έκανε μεγάλη ανατροπή επί του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ και σε συγκλονιστικό ματς έφτασε στο 3-2 σετ. Οι Συριανοί θέλουν ακόμα μια νίκη για πρόκριση στον τελικό της Volley league.

Ο Φοίνικας Σύρου, ο οποίος έπαιξε χωρίς τους Πέπε Γκονζάλες και Φιλίπ Στοΐλοβιτς, απέδειξε ότι δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος. Οι αθλητές του Ορφανού δεν παράτησαν σε κανένα σημείο το ματς και δικαιώθηκαν. Μεγάλο παιχνίδι έκαναν οι δύο παίκτες που κλήθηκαν να αντικαταστήσουν τους δύο απόντες, Μήλης και Κωστόπουλος, ενώ γενικότερα όλοι οι παίκτες του Φοίνικα τα έδωσαν όλα. Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει και στον Μπουτσούγεβιτς ο οποίος μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι της ομάδας του.

Στην αντίπερα όχθη ο Μουνιόθ σίγουρα θα πρέπει να έχει παράπονα από τους παίκτες του. Σε έναν ημιτελικό όταν είσαι μπροστά στο σκορ με 2-1 σετ και προηγείσαι με 23-20 στο τέταρτο πρέπει να τελειώνεις το ματς. Αντίθετα, οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν σε αρκετά σημεία του παιχνδιού εκνευρισμό κάτι που τελικά τους στοίχισε αφού δεν είχαν καθαρό μυαλό.

Πλεόν, οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Πέμπτη όπου ο Φοίνικας με νίκη θα προκριθεί στον τελικό, ενώ ο Ολυμπιακός θέλει να στείλει τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι.

Τα σετ: 22-25, 25-23, 25-20, 25-27, 16-18

Ολυμπιακός: Τερβαπόρτι, Φίνγκερ, Χουσάι, Κουμεντάκης, Πετρέας, Βουλκίδης και λίμπερο Κοκκινάκης.

Φοίνικας: Μπουτσούγιεβιτς, Μήλης, Στερν, Κωστόπουλος, Λινάρδος Κανέλλος και λίμπερο ο Βελούδης.