Βόλεϊ: Βήμα πρόκρισης για τον Ολυμπιακό στους «4» του Challenge Cup, νίκησε 3-1 σετ τη Στεάουα Βουκουρεστίου - iefimerida.gr

Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού επί της Στεάουα Βουκουρεστίου για τους «8» του Challenge Cup βόλεϊ Ανδρών / Φωτογραφία: Intime-ΚΑΜΣΗΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ

Το πρώτο βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Challenge Cup έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε 3-1 σετ της Στεάουα Βουκουρεστίου στο κλειστό του Ρέντη.

Στόχος των «ερυθρόλευκων» ήταν η εξασφάλιση της νίκης με ένα σκορ που θα τους επέτρεπε να πάρουν το πάνω χέρι στη διεκδίκηση της πρόκρισης στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο στόχος επιτεύχθηκε και με το παραπάνω, καθώς η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι, παρότι έχασε το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες (23-25), με τους Ρουμάνους να έχουν 5 άσους σε αυτό το διάστημα, αντεπιτέθηκαν με σφοδρότητα και έφτασαν στη νίκη με 3-1 σετ.

Στη συνέχεια η πειραϊκή ομάδα «πλήρωσε» με το ίδιο νόμισμα τους φιλοξενούμενους, διέλυσε την υποδοχή τους με τα εντυπωσιακά σερβίς των Στερν, Ιντάλγκο και Γκουσταβάο και πήρε τα επόμενα τρία σετ και μαζί τη νίκη με 25-16, 25-16, 25-19.