Basketball Champions League: Τρίτη ήττα για την ΑΕΚ, 92-76 από τη Ρίγα -Πολύ δύσκολη η πρόκριση - iefimerida.gr

Ήττα της ΑΕΚ στη Λετονία από τη Ρίγα
Ήττα της ΑΕΚ στη Λετονία από τη Ρίγα / Φωτογραφία: aekbc.gr

Την τρίτη ήττα της σε ισάριθμα ματς στον 4ο όμιλο του Basketball Champions League γνώρισε η ΑΕΚ επί λετονικού εδάφους, καθώς έχασε με 92-79 από τη Ρίγα.

Η γηπεδούχοι βρήκαν ένα... ιδανικό θύμα για να πανηγυρίσουν την πρώτη τους εφετινή ευρωπαϊκή νίκη, φτάνοντας στο 1-2, καθώς η ομάδα του Στέφανου Δέδα έβγαλε ξανά στο παρκέ όλες τις παθογένειες που έχει βγάλει από την αρχή της σεζόν τόσο εντός όσο και εκτός συνόρων.

Η Ενωση είχε τραγική εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, κυρίως στην άμυνα, δεχόμενη πάνω από 90 πόντους. Είναι χαρακτηριστικό ότι, οι παίκτες της Ρίγα είχαν 14 εύστοχα τρίποντα.

Με το αποτέλεσμα αυτό τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα αναφορικά με την ευρωπαϊκή συνέχεια του «δικεφάλου», αφού και η διαφορά είναι μεγάλη για να καλυφθεί στον εντός έδρας ματς.

Από την ΑΕΚ ήταν σχεδόν όλοι οι παίκτες σε... ρηχά νερά, εκτός ίσως από τον Παππά, που σκόραρε 22 πόντους. Ωστόσο, φάνηκε τόσο μόνος...

Με την έναρξη του αγώνα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 12-5 (5’) και 27-15 με τη λήξη του δεκάλεπτου, ενώ πήγαν στην ανάπαυλα με προβάδισμα +12 (46-34). Στην επανάληψη η Ενωση μείωσε 46-40, στο 23ο λεπτό, ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά στο 68-56, με το τέλος της 3ης περιόδου και κράτησαν το προβάδισμα τους έως το τέλος της αναμέτρησης.

Ρίγα-ΑΕΚ: 92-79

Ρίγα (Γκαϊλίτις): Χάμοντς 9 (1), Κάρι 19 (3), Γουόκερ, Ζόρικς 7 (1), Ρίλει 25 (6), Μίσκα, Γκρόμοβς 6, Γκούλπις 3 (1), Άτε 10 (2), Μάντσεν 13.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 11 (3), Φλιώνης 3 (1), Πετρόπουλος 3 (1), Ανγκόλα 14 (3), Φιλιππάκος, Παππάς 22 (3), Γκρίφιν 8 (2), Βαουλέτ 2, Χάμερ 13 (1).