Basketball Champions League: Τα... γκρέμισε όλα στην 3η περίοδο το Περιστέρι, έχασε 71-82 από τη Ρίτας Βίλνιους - iefimerida.gr

Εντός έδρας ήττα για το Περιστέρι από τη Ρίτας Βίλνιους για την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League / Φωτογραφία: Intime-ΧΡΥΣΟΧΟΪΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Ένα καταστροφικό 5λεπτο στην τρίτη περίοδο αποδείχθηκε καταδικαστικό για το Περιστέρι απέναντι στη Ρίτας Βίλνιους για την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ηττήθηκε με 82-71 από τη λιθουανική ομάδα στο «Ανδρέας Παπανδρέου» σε ματς για τον 8ο Όμιλο του Basketball Champions League και είδε το ρεκόρ της να υποχωρεί στο 2-2 (νίκες-ήττες). Στο 2-2 πλέον βρίσκεται και η Ρίτας, που μετρά δύο νίκες επί του Περιστερίου και το «έριξε» στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Basketball Champions League: Πλήρωσε ένα διάστημα που όλα πήγαν λάθος το Περιστέρι

Το Περιστέρι ξεκίνησε πολύ άσχημα στην πρώτη περίοδο, με πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας, αβίαστα λάθη και χαλαρότητα στην άμυνά του, με αποτέλεσμα οι Λιθουανοί να οικοδομήσουν στο 6' διψήφια διαφορά (7-17).

Κατάσταση που όχι μόνο δεν βελτιώθηκε, αλλά έγινε ακόμη χειρότερη ως το φινάλε του δεκαλέπτου, με τη Ρίτας να κλείνει την περίοδο με νταμπλ σκορ (14-28) και να δείχνει πως ήλεγχε απόλυτα το παιχνίδι.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι βελτίωσαν αρκετά την εικόνα τους σε επίθεση και άμυνα και με πρωταγωνιστές τους Φρανσίσκο και Ραντάνοφ, άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο στο -6 (38-44).

Στην τρίτη περίοδο το Περιστέρι ξεκίνησε πιο δυνατά, μειώνοντας στο καλάθι (42-44 και 45-47), όμως οι Λιθουανοί κατάφεραν να αντιδράσουν ξανά και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη και την αστοχία των «κυανοκίτρινων» (στοιχεία που έκαναν έξαλλο τον Βασίλη Σπανούλη στα τάιμ άουτ), έχτισαν ένα σερί 15-2 και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο +17 (53-70), οδηγώντας το παιχνίδι σε μη ανατρέψιμη διαφορά…

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Περιστεριώτες προσπάθησαν να «μαζέψουν» κάπως το σκορ, βρήκαν λίγο καλύτερα σουτ, όμως δεν υπήρχε χρόνος για να ανατρέψουν τα δεδομένα του ματς, απ’ την στιγμή που συνέχισαν να είναι πολύ άστοχοι έξω από τα 6,75 μέτρα (7/31).

Περιστέρι - Ρίτας Βίλνιους 71-82

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Ντένμον 11 (1), Φρανσίσκο 19 (2), Τζούιστον 4, Κασελάκης 7 (1), Ραντάνοφ 15 (2), Δ. Αγραβάνης 7 (1), Μπιλάν 6, Φύτρος, Μωραΐτης, Πουλιανίτης, Σταυρακόπουλος, Ζούγκρης 2

Ρίτας Βίλνιους (Γκιέντριους Ζιμπένας): Φόστερ 12 (1), Φρίντρικσον 12 (1), Μασιούλις 3 (1), Ραντζεβίτσιους 6, Γουίλιαμς 13, Εκόντας 9, Κάιρους 4, Λεκούνας, Νορμάντας 5 (1), Σιμόνις, Ουλέκας 8 (1), Βαράντι 10 (2)

Τα δεκάλεπτα: 14-28, 38-44, 53-70, 71-82