Basketball Champions League: Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ στην Τσεχία, κέρδισε 71-75 την Νίμπουρκ

Φάση από τον αγώνα Νίμπουρκ-ΠΑΟΚ

«Ζωντανός» στο... κόλπο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Basketball Champions League, παρέμεινε ο ΠΑΟΚ, μετά το σπουδαίο «διπλό» του με ανατροπή στην Πράγα.

Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 75-71 της Νίμπουρκ, για την 5η αγωνιστική του 5ου ομίλου, βελτιώνοντας σε 2-2 το ρεκόρ τους και καλύπτοντας τη διαφορά της ήττας τους (83-84) από τους Τσέχους στo PAOK Sports Arena.

Ο ΠΑΟΚ έκανε εντυπωσιακή αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο, γύρισε από το -15 του 31ου λεπτού και χάρη σε ένα μεγάλο έμμεσο τρίποντο του Ζερμέιν Λαβ και το μπλοκ του Μάρβιν Τζόουνς αμέσως μετά, πανηγύρισε την -κομβικής σημασίας- νίκη επί της Νίμπουρκ στην Τσεχία, για την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Μ' ένα σμπάρο δυο τρυγόνια μάλιστα για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, που -εκτός αυτού- πήρε τη διαφορά από την ήττα που υπέστη στην PAOK Sports Arena κι έχει το πάνω χέρι σε ενδεχόμενη ισοβαθμία στο φινάλε της φάσης των ομίλων.

Νίμπουρκ-ΠΑΟΚ 71-75

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-37, 61-49, 71-75

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Σέκουλιτς): Χάρντινγκ 17 (5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Χρούμπαν 13 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κόβαρ 1, Πάλιτσα 4 (1/5 σουτ, 2/2 βολές), Ρίβερς 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπέντα 6, Γκακ 5 (10 ριμπάουντ), Ρος 7 (1), Τούμα 2, Βάνα.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Κάρτερ 12 (3), ΝτιΛεο 7 (6 ριμπάουντ), Γκρίφιν 22 (11/20 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζόουνς 18 (6/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Λαβ 10 (1/6 σουτ, 8/9 βολές), Χριστοδούλου, Γιάνκοβιτς 4 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμαριανός 2, Καμπερίδης, Ογκμπέιντε, Τολιόπουλος.