Basketball Champions League: «Βαριά» ήττα για το Περιστέρι με 96-68 στη Γαλλία από τη Λε Μαν - iefimerida.gr

Το Περιστέρι γνώρισε «βαριά» ήττα από τη Λε Μαν στη Γαλλία στην πρεμιέρα του στο Basketball Champions League / Φωτογραφία: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Τη «βαριά» ήττα με 96-68 από τη Λε Μαν γνώρισε το Περιστέρι στην πρεμιέρα του στον 1ο Όμιλο του Basketball Champions League.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων έκανε μια πολύ κακή εκκίνηση στο ματς, δεν μπόρεσε να ανακάμψει σε κανένα σημείο και έτσι επιστρέφει στην Ελλάδα από τη Γαλλία με μοναδικό... κέρδος, το μάθημα που πήρε. Εξαιρετικός, αλλά «μόνος» του στην επίθεση για το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη, ήταν ο Τζέιλεν Χαντς με 18 πόντους σε 21 λεπτά συμμετοχής, ενώ 10 ασίστ μοίρασε ο Ράγκλαντ.

Το «εκρηκτικό» ξεκίνημα της Λε Μαν στο πρώτο δεκάλεπτο, έδωσε στη γαλλική ομάδα έναν... άερα 12 πόντων (30-18) με τον Σουάρτζ να κάνει ατομικό ρεκόρ (13 πόντοι) μέσα σε 8 λεπτά. Ήταν ένας αστάθμητος παράγοντας για τους Περιστεριώτες που προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Χαντς να τραβάει το σκοράρισμα (13 πόντοι και 3/3 τρίποντα στο ημίχρονο). Όταν ο Αμερικανός μείωσε 44-36 με τρίποντο στο 12', φάνηκε ότι κάτι πάει να αλλάξει, όμως η Λε Μαν πάτησε ξανά το γκαζι και έκλεισε το ημίχρονο με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της +18 (57-39).

Με αλάνθαστο τον Μέισον (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα) οι Γάλλοι είχαν το πάνω χέρι. Το… χάσμα έφτασε στο +20 στο μέσον της τρίτης περιόδου (67-47) με το Περιστέρι να αδυνατεί να ανταπελέξθει. Ήταν πια αργά για την ελληνική ομάδα, που έδειξε ότι θα μπορούσε να τα είχε καταφέρει πολύ καλύτερα όταν έπαιξε τη… γνωστή της άμυνα, κράτησε τους γηπεδούχους στους 2 πόντους στο διάστημα 25'-30' και στους 12 συνολικά στην τρίτη περίοδο.

Στη συνέχεια το Περιστέρι παραδόθηκε και η διαφορά πήρε ξανά διαστάσεις (85-60 στο 35'), πριν κλείσει στο +28 μετά από ακόμα ένα κάκιστο δεκάλεπτο, με το τελικό 96-68.

Λε Μαν - Περιστέρι 96-68

Λε Μαν (Ερλίκ Ντελόρ): Ντελονέ 9 (1), ΝτεΒάντε Τζόουνς 18, Μαβούγμπε 4, Ναράς 12 (1), Ν'Ντογέ 6, Γεγκέτ 8, Μέισον 17 (3), Ματ Λιούις 9 (1), Σουάρτζ 13 (1), Μπιργκάτ

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Χαντς 18 (4), Ράγκλαντ 6 (1), Ρένφρο 5, Γουϊλιαμς 10 (2), Ζουγρής 3, Χουγκάζ 5 (1), Ντάνγκουμπιτς 4 (1), Κασελάκης 4, Μήτρου-Λονγκ 4, Πουλιανίτης 3 (1), Τόμπσον 6, Ξανθόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 57-39, 69-54, 96-68